Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ТУРСКИ МОНСТРУМ ОСУДЕН НА 1075 ГОДИНИ ЗАТВОР – ВОДЕЛ БИЗАРЕН КУЛТ И СИЛУВАЛ ДЕВОЈЧИЊА СО ГОДИНИ (видео)

Турски суд денеска го осуди проповедникот и писател на исламската телевизија Аднан Октар на 1075 години затвор за злосторства во врска со организирање и водење на криминална банда, измама и сексуално злоставување.

Октар имаше свој ТВ канал А9, на кој водеше емисии за исламските вредности. Во една прилика, тој изведе танц со млади жени, кој тој го нарече „мачки“, и пееше со млади мажи, нарекувајќи ги свои „лавови“. Истанбулската полиција го уапси Октар во јули 2018 година и оттогаш тој е во притвор, заедно со 77 други обвинети. Тој и 13 од најважните членови на неговата група беа осудени на вкупно 9.803 години затвор. Самиот Октар, обвинет за десет точки во обвинението, доби точно 1075 години и три месеци затвор.

Октар има напишано повеќе од 300 книги преведени на 73 јазици. Под името Харун Јахја, тој напиша книга во која тврди дека Дарвиновата теорија за еволуција е во основата на глобалниот тероризам. Eyејлан Озгур, жена која учествувала во неговите емисии, еднаш рече дека избегала од криминалната мрежа во 2017 година, откако поминала 10 години во неа.

„Тие злоупотребуваат девојчиња на возраст од 7, 10, 14 или 17 години, а некои од нив биле силувани неколку пати“, рече таа.

најчитани вести

Спорт

Иван Чупиќ има договор со Вардар 1961 до крајот на оваа сезона. Хрватскиот репрезентативец иако има 34 години игра одлично, тој е еден од...

Македонија

Во текот на вчерашниот ден некаде околу 16 часот во СВР Струмица, 46-годишна жителка на Струмица пријавила дека во куќа во с.Борисово, сопственост на Т.И.(60), врз...

Забава

Начинот на кој гледате на работите ве открива каква личност сте, зарем не? Ние во суштина сме склони работите да ги гледаме од својата...

Забава

Драгана Мирковиќ под дејство на алкохол решила да ја отвори душата Учесничка во Парови, Драгана Мирковиќ под дејство на алкохол решила да ја отвори...