Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Неколку горили во зоолошката градина во Сан Диего биле заразени со вирусот корона

Неколку горили во зоолошката градина во Сан Диего биле заразени со вирусот корона и се верува дека ова е прв случај на инфекција на корона кај овие животни.

Извршниот директор на зоолошката градина Лиза Петерсон изјави дека осум горили кои живеат заедно во паркот биле заразени, а неколку од нив имале забележлива кашлица.

Се претпоставува дека инфекцијата дошла од вработените во зоолошката градина, кои исто така се позитивни на вирусот корона, но тие припаѓаат на асимптоматски случаи.

  • Ветеринарите внимателно ја следат состојбата на горилите што ќе останат во нивниот кафез во градината, додаде Петерсон.
https://youtube.com/watch?v=SJYlE_iRkYY%3Ffeature%3Doembed

Некои други животни претходно добиле корона вирус, од визони до тигри, но се верува дека ова е прв пат да се заразат горили.

  • Ова се диви животни, кои имаат свои одбранбени механизми и се третираат поинаку од нас. Нашиот фокус е да ги одржуваме здрави и живи, додаде Петерсон.

најчитани вести

Спорт

Иван Чупиќ има договор со Вардар 1961 до крајот на оваа сезона. Хрватскиот репрезентативец иако има 34 години игра одлично, тој е еден од...

Македонија

Во текот на вчерашниот ден некаде околу 16 часот во СВР Струмица, 46-годишна жителка на Струмица пријавила дека во куќа во с.Борисово, сопственост на Т.И.(60), врз...

Забава

Во морето од различни сексуални пози, обично ги паметиме оние што гарантираат оргазам, или оние чие име е смешно за нас. Ви претставуваме една...

Забава

Драгана Мирковиќ под дејство на алкохол решила да ја отвори душата Учесничка во Парови, Драгана Мирковиќ под дејство на алкохол решила да ја отвори...