Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ФБИ издаде „потерница“ за демонстрантите кои упаднаа во Капитол

Најмалку 25 случаи на домашен тероризам се отворени во врска со нападот на поддржувачите на претседателот Доналд Трамп на Конгресот во средата, изјави министерот за армија на САД, Рајан Мекарти.

Демократот Џејсон Кроу, поранешен воен ренџер и член на Комитетот за вооружени служби во Претставничкиот дом, рече дека Мекарти му рекол во неделата дека Пентагон е свесен за „понатамошните можни закани што ги претставуваат потенцијалните терористи“ во деновите пред инаугурацијата на новоизбраниот претседател на Демократската партија, Џозеф Бајден на 20 јануари, пренесува Ројтерс.

Министерството за правда, без оглед на тоа, објави дека обвини уште две лица во врска со настаните од средата.

https://youtube.com/watch?v=5WfGUl8cilY%3Ffeature%3Doembed

ФБИ издаде „потерница“ за демонстрантите кои упаднаа во Конгресот

Федералното биро за истраги на САД издаде еден вид „потерница“ за демонстрантите кои упаднаа на Конгресот на 6 јануари и ги објавија своите фотографии.

ФБИ соопшти дека „бара информации за да помогне во идентификување на лица кои активно го поттикнаа насилството на 6 јануари во Вашингтон“.

Фотографии на неколку лица од зградата на Конгресот беа објавени на Twitter профилот на ФБИ, а граѓаните беа поканети да испраќаат информации во случај да препознаат некого.

Неколку лица претходно беа уапсени за рација во Конгресот, вклучително и демонстранти кои станаа „sвезди“ на протестите на приврзаниците на Доналд Трамп, како што е демонстрант кој седи во фотелјата на конгресните службеници или оној кој носи крзнена капа со рогови и чиј фотографијата станаа многу популарни на социјалните мрежи.

Градоначалникот на Вашингтон, Муриел Баузер порано изјави дека градската полиција испратила слики од луѓе кои упаднале во Капитол до сите канцеларии на ФБИ.

https://youtube.com/watch?v=XEVdgjmjW5k%3Ffeature%3Doembed

САД: Уапсени учесници во немирите, облечени во тактичка опрема

Федералните власти на САД уапсија двајца мажи осомничени за провала во Конгресот на САД минатата недела, кои наводно биле во тактичка опрема и носеле пластични лисици, се вели во соопштението на Канцеларијата на обвинителството на американскиот округ Колумбија.

Канцеларијата во неделата објави дека во Тенеси бил уапсен Ерик Гавелек Мунчел, кој бил фотографиран во просториите на Сенатот во црна тактичка опрема и со пластични лисици, предмет во футрола од десната страна и мобилен телефон на градите што го снимал инцидентот.

Во Тексас беше уапсен Лари Рандал Брок, кој беше фотографиран како влегува во зграда со зелен шлем, во зелен тактички елек, црна и маскирна јакна и беж панталони, со бели пластични лисици, пренесува ABC News.

Тие се обвинети за „свесно влегување или престојување во зграда на која им е забрането пристап и нарушување на јавниот ред и мир во Капитол“.

Пет лица, вклучително и полицаец што го чуваше Капитол, беа убиени во немирите во средата, а десетици се обвинети за напад на Капитол.

https://youtube.com/watch?v=y9WPuA6EUaw%3Ffeature%3Doembed

најчитани вести

Спорт

Иван Чупиќ има договор со Вардар 1961 до крајот на оваа сезона. Хрватскиот репрезентативец иако има 34 години игра одлично, тој е еден од...

Свет

Повеќе од 230 милиони луѓе во Европа живеат во земји под целосна национална блокада. Светската здравствена организација ги повика европските земји да сторат повеќе...

Забава

Тајлен Блондо стана позната како девојка која беше фотографирана за насловната страница на „Vоgue“ на десетгодишна возраст, а таа фотографија крена голема прашина, бидејќи...

Македонија

На 05, 06 и 07.01.2021 од страна на организационите единици за контрола и регулирање на сообраќајот при МВР на територијата на целата држава санкционирани...