Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

ТАЈНИОТ ПЛАН НА ТИТО ЗА КОЈ ЗНАЕЛЕ САМО МАЛКУ ЛУЃЕ: Тој сакаше да создаде голема Југославија!

Некои делови на Италија, Австрија, Бугарија, Грција, цела Албанија би биле вклучени во таа земја …

Многумина сè уште ја паметат Југославија со носталгија, верувајќи дека тогаш животот бил безгрижен и побезбеден, додека други веруваат дека СФРЈ била вештачка творба што насилно ги држела заедно нациите и заедниците кои се многу културолошки, религиозно и етнички различни. Како и да е, којзнае каква ќе беше судбината на Југославија, ако по некоја случајност, јавно се реализираше малку познатиот план на Јосип Броз Тито. Некои историчари веруваат дека Тито сакал уште територијално поголема и помоќна Југославија, која би била не само регионална, туку и светска сила. Историчарката Сабрина Рамет рече дека СФРЈ под Тито сака да создаде цела Југославија, која ќе ги опфати пограничните области околу Југославија: Грција, Тракија, Албанија, Бугарија, барем еден дел од австриска Корушка, како и целата италијанска провинција Фриули-Јулиска краина.

Меѓу поддржувачите на планот за ширење на југословенската идеја беа монархисти и републиканци во периодот пред создавањето на Југославија во 1918 година. Сабина Рамет се повикува и на изјавата на политичарот Светозар Прибишевиќ дека Југославија треба да се протега „од Соча до Солун“. Можеби најнеобичната идеја од оваа мапа е дека Бугарија и Албанија се наведени како дел од Југославија. Сепак, се наведува дека политичкото движење „Звено“ во Бугарија ја поддржа идејата за вклучување на Бугарија и Албанија во заедничката држава на Јужните Словени. Движењето учествуваше во државен удар во Бугарија во 1934 година. Тие бараа сојуз со Франција и вклучување на Бугарија во Југославија. Дури и британската влада за време на Втората светска војна ја поддржа идејата за создавање на Голема Југославија, како одговор на приемот на Бугарија во силите на оската. По Втората светска војна, Тито објави дека Југославија бара права на Трст и цела Корушка, вклучително и австриска Корушка: „Ја ослободивме Корушка, но меѓународните услови беа такви што моравме да ја напуштиме привремено. Корушка е наша и ќе се бориме за тоа. “Ако, случајно, се случеше ова неверојатно сценарио, Југославија ќе се протегаше од Клагенфурт до Истанбул.

најчитани вести

Македонија

Фрустрациите од губењето на водечкото место меѓу опозициските политичари од лидерот на Левица Димитар Апасиев, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ги демонстрира со панични реакции и...

Спорт

Иван Чупиќ има договор со Вардар 1961 до крајот на оваа сезона. Хрватскиот репрезентативец иако има 34 години игра одлично, тој е еден од...

Забава

Атрактивната балканска пејачка Сандра Африка им се обрати на нејзините фанови во прекрасно издание, а многумина останаа без коментар. Сандра им ги честиташе празниците...

Македонија

На 05, 06 и 07.01.2021 од страна на организационите единици за контрола и регулирање на сообраќајот при МВР на територијата на целата држава санкционирани...