Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

СТРАШНО: Најмалку 23 лица беа убиени за време на викендот во судир меѓу полицијата и банди

Најмалку 23 лица беа убиени за време на викендот во судир меѓу полицијата и банди во главниот град на Венецуела, Каракас, според извештаите на медиумите и активисти за човекови права.

Крвопролевањето започна во петокот попладне со операција на две полициски единици – Специјалните акциони сили, познати како ФАЕС и единицата за специјални тактички операции, позната како УОТЕ – во населбата Ла Вега, преплавена од банди.

Продолжи во саботата, напиша активистот Марино Алварадо на Twitter, пренесува Ројтерс.

Според Алварадо, други активисти и извештај во „Ultimas Notisiasu“, весник за кој се верува дека е близок до владејачката Социјалистичка партија, се чини дека ниту еден полицаец не го загубил животот во конфликтот.

најчитани вести

Спорт

Иван Чупиќ има договор со Вардар 1961 до крајот на оваа сезона. Хрватскиот репрезентативец иако има 34 години игра одлично, тој е еден од...

Македонија

На 05, 06 и 07.01.2021 од страна на организационите единици за контрола и регулирање на сообраќајот при МВР на територијата на целата држава санкционирани...

Забава

Начинот на кој гледате на работите ве открива каква личност сте, зарем не? Ние во суштина сме склони работите да ги гледаме од својата...

Свет

Повеќе од 230 милиони луѓе во Европа живеат во земји под целосна национална блокада. Светската здравствена организација ги повика европските земји да сторат повеќе...