3 C
Skopje
вторник, април 6, 2021
spot_img

Ковид-19 не ги бие: Реал со рекордни приходи ја заврши минатата сезона!

Шпанскиот шампион Реал Мадрид забележа рекордни приходи на европскиот пазар од 681,2 милиони евра во сезоната 2019/2020, иако сумата е генерално 8% пониска од минатата година. Приходите на Реал Мадрид во текот на сезоната погодена од Ковид-19 кризата се најголеми во споредба со другите тимови кои имаат освоено титули во шесте водечки европски шампионати. Баерн Минхен објави 607,2 милиони, а Ливерпул 557 милиони евра. Следат ПСЖ со 540,6 милиони, Јувентус со 401,4 милиони и Порто со само 87,3 милиони евра.

Клубовите забележаа голем пад на приходите, најмногу од билети и ТВ права, но според истражувањето, некои од нив ја подобриле ефикасноста со приходи од рекламирање.

sportmedia.mk

Читај Следно

10,320FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести