Connect with us

Hi, what are you looking for?

Спорт

Ковид-19 не ги бие: Реал со рекордни приходи ја заврши минатата сезона!

Шпанскиот шампион Реал Мадрид забележа рекордни приходи на европскиот пазар од 681,2 милиони евра во сезоната 2019/2020, иако сумата е генерално 8% пониска од минатата година. Приходите на Реал Мадрид во текот на сезоната погодена од Ковид-19 кризата се најголеми во споредба со другите тимови кои имаат освоено титули во шесте водечки европски шампионати. Баерн Минхен објави 607,2 милиони, а Ливерпул 557 милиони евра. Следат ПСЖ со 540,6 милиони, Јувентус со 401,4 милиони и Порто со само 87,3 милиони евра.

Клубовите забележаа голем пад на приходите, најмногу од билети и ТВ права, но според истражувањето, некои од нив ја подобриле ефикасноста со приходи од рекламирање.

sportmedia.mk

најчитани вести

Спорт

Иван Чупиќ има договор со Вардар 1961 до крајот на оваа сезона. Хрватскиот репрезентативец иако има 34 години игра одлично, тој е еден од...

Забава

Начинот на кој гледате на работите ве открива каква личност сте, зарем не? Ние во суштина сме склони работите да ги гледаме од својата...

Свет

Повеќе од 230 милиони луѓе во Европа живеат во земји под целосна национална блокада. Светската здравствена организација ги повика европските земји да сторат повеќе...

Забава

Тајлен Блондо стана позната како девојка која беше фотографирана за насловната страница на „Vоgue“ на десетгодишна возраст, а таа фотографија крена голема прашина, бидејќи...