Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

Времето денеска ќе биде облачно со врнежи од дожд

Времето денеска ќе биде облачно со врнежи од дожд, кои на места ќе бидат пообилни и поројни, проследени со ретки грмежи. Ќе дува умерен, а во повисоките места повремено засилен ветер, претежно од југозападен правец, информира Управата за хидрометеоролошки работи.

Дневната температура ќе се движи од 7 до 14 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде облачно со врнежи од дожд, особено претпладне. Дневната температура ќе достигне до 7 степени.

Во текот на ноќта и изутринава беше облачно, насекаде со врнежи од дожд, кои беа пообилни во втората половина од ноќта. Дуваше умерен, на места повремено засилен јужен ветер, кој во Прилеп достигнуваше брзина и до 45 километри на час.

Минималните температури се движеа од нула во Пожаране, 1 во Ѓуриште, 2 во Крива Паланка, Тетово, Штип и Куманово, 3 во Скопје и Виница, 4 во Демир Капија и Берово, 6 во Битола, Прилеп, Струмица, Гевгелија и Крушево, 8 во Дојран, 9 во Охрид и 10 степени во Претор.

Во изминативе 24 часа, до 7 часот утрово, најмногу дожд наврна во Пожаране од 48 литри на квадратен метар воден талог, Тетово 39, Виница 36, Крушево 34, Скопје, Охрид, Гевгелија и Ѓуриште 26, Битола 25, Демир Капија 23, Петровец и Прилеп 22, Куманово 21, Штип, Струмица и Дојран 20, Крива Паланка и Берово 16 и Претор 12 литри на квадратен метар воден талог.

Во 7 часот утрово висината на снежната покривка на Попова Шапка изнесуваше 35 сантиметри. сп/

најчитани вести

Спорт

Иван Чупиќ има договор со Вардар 1961 до крајот на оваа сезона. Хрватскиот репрезентативец иако има 34 години игра одлично, тој е еден од...

Забава

Тајлен Блондо стана позната како девојка која беше фотографирана за насловната страница на „Vоgue“ на десетгодишна возраст, а таа фотографија крена голема прашина, бидејќи...

Македонија

На 05, 06 и 07.01.2021 од страна на организационите единици за контрола и регулирање на сообраќајот при МВР на територијата на целата држава санкционирани...

Забава

Начинот на кој гледате на работите ве открива каква личност сте, зарем не? Ние во суштина сме склони работите да ги гледаме од својата...