Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

Во последните 24 часа 13 починати, 104 нови заболени од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 918 тестирања, а регистрирани се 104 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 53
-Куманово 8
-Штип 2
-Прилеп 13
-Тетово 3
-Струга 1
-Битола 1
-Кавадарци 2
-Гостивар 1
-Гевгелија 1
-Крива Паланка 4
-Радовиш 1
-Крушево 2
-Кочани 6
-Виница 3
-Свети Николе 1
-Неготино 2

Починати се 13 лица, четири пациенти од Скопје (78, 66, 71 и 68г), четири од Прилеп (80, 57, 80 и 50г), еден пациент од Велес (74г), еден од Охрид (67г), еден од Кавадарци (62г), еден од Пробиштип (72г) и еден пациент од Неготино (78г). Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 539 оздравени пациенти од:

-Скопје 283
-Куманово 18
-Штип 3
-Прилеп 36
-Тетово 7
-Струга 31
-Велес 7
-Битола 17
-Охрид 50
-Кавадарци 25
-Гостивар 9
-Гевгелија 6
-Струмица 6
-Крива Паланка 3
-Кочани 10
-Пробиштип 2
-Берово 4
-Валандово 2
-Кратово 2
-Свети Николе 2
-Кичево 5
-Неготино 11

Досега во земјата се направени вкупно 418.130 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 86597, бројката на оздравени пациенти е 67992, на починати е 2635, а бројот на активни случаи изнесува 15970.

најчитани вести

Спорт

Иван Чупиќ има договор со Вардар 1961 до крајот на оваа сезона. Хрватскиот репрезентативец иако има 34 години игра одлично, тој е еден од...

Забава

Тајлен Блондо стана позната како девојка која беше фотографирана за насловната страница на „Vоgue“ на десетгодишна возраст, а таа фотографија крена голема прашина, бидејќи...

Свет

Повеќе од 230 милиони луѓе во Европа живеат во земји под целосна национална блокада. Светската здравствена организација ги повика европските земји да сторат повеќе...

Свет

Веќе долго време владее митот дека „коронавирусот ги сака чистите бели дробови“ и дека пушачите на некој начин се заштитени од тешкиот облик на...