Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и Филипче се целосно изгубени за вакцините против КОВИД-19

Без никаков срам СДСМ и понатаму продолжува да се фалат за вакцината против КОВИД-19 кога сеуште не се знае кога граѓаните ќе можат да ги добијат вакцинити и колкaва ќе биде бројката.

Во сите држави во регионот веќе стигна и втора тура на дози од вакцините против корона, во Македонија, Заев и Филипче не успеаја да набават ни прва, а не пак да почне вакцинација.

Од СДСМ лажат дека се обезбедени 800 илјади дози вакцини за 2021 година, па нели Филипче рече пред некој ден дека се обезбедени милиони и двесте илјади вакцини или за милион и двесте илјади граѓани.

Или нивниот Филипче кажа дека ќе има вакцини кои ќе се набават по три механизми и дека очекува 833 илјади дози од КОВАКС, потоа 800 илјади директно од Фајзер, и 800 илјади од канцеларијата на Европската делегација. Ама не знае го знае терминот. И се додека не го знае терминoт за старт на вакцинација се е џабе или лага.

И додека Филипче, а и Заев само се вплеткуваат во своите лаги денес па утре, па во февруари ќе има вакцина, има починати повеќе од две илјади и шестотини граѓани од корона.

Граѓаните не заслужуваат вакво здравство.За ова следи одговорност.

најчитани вести

Спорт

Иван Чупиќ има договор со Вардар 1961 до крајот на оваа сезона. Хрватскиот репрезентативец иако има 34 години игра одлично, тој е еден од...

Забава

Тајлен Блондо стана позната како девојка која беше фотографирана за насловната страница на „Vоgue“ на десетгодишна возраст, а таа фотографија крена голема прашина, бидејќи...

Македонија

На 05, 06 и 07.01.2021 од страна на организационите единици за контрола и регулирање на сообраќајот при МВР на територијата на целата држава санкционирани...

Забава

Начинот на кој гледате на работите ве открива каква личност сте, зарем не? Ние во суштина сме склони работите да ги гледаме од својата...