Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

БИЗАРЕН ТРЕНД ГИ ОПСЕДНА СТАРЛЕТИТЕ – ПОЧНАА ДА ИЗГЛЕДААТ КАКО БЛИЗНАЧКИ (фото)

На прашањето зошто многу девојки од јавната сцена изгледаат неприродно, докторот објасни дека тоа се исклучиво желби на ваквите пациенти.

Во последните десет години, козметичката хирургија доживува бум, бидејќи многу девојки одлучуваат за различни процедури за да направат самите и околината да изгледаат попривлечни. Отпрвин беа популарни поголеми гради, мал нос, полна уста, подигнат задник и тесен струк, а во последно време се забележува и драстична корекција на лицето – пренагласени „зашилени“ јагодички, поостра брада, претегнати образи кои на крајот ги истакнуваат коските на вилицата.

Со цел да се добијат одговори на многу прашања поврзани со овој најнов и донекаде бизарен тренд во естетската медицина, медиумите разговараа со д-р Кристина Давидовиќ, специјалист по радиологија и експерт за естетска медицина и анти-стареење, која прво зборуваше за предрасудите за естетската хирургија што ги имаат многумина. поради „пластичниот“ изглед на одделни жени.

„Основата на естетската и анти-стареењето медицина е тоа што го одржува вашиот природен изглед и дека никој никогаш не забележува дека сте направиле нешто и дека изгледате подобро, блескате и се однесувате како времето да застанало за вас. Секоја значајна промена во природните пропорции доведува до вештачки изглед и до фактот дека добивате отпорност на естетски процедури, бидејќи ќе мислите дека ќе изгледате исто “.

На прашањето зошто многу девојки од јавната сцена изгледаат неприродно, докторот објасни дека тоа се исклучиво желби на ваквите пациенти.

„На денешната јавна сцена, девојките на возраст меѓу 35 и 45 години, ако изгледаат младешки и убави, значат дека направиле нешто. Искрено, нема јавна личност што не работи на себе. Кога не се забележи дека е сторено, тоа е естетски лек против стареење, но кога ќе се забележи дека е направен, тоа е претежно на барање на пациентите и тие нема да бидат задоволни ако лекарот не го стори тоа што го замислиле “, рече д-р Кристина Давидовиќ. таа се осврна на овој најнов тренд на „зашилен“ изглед, објаснувајќи дали станува збор за операција или нехируршка процедура и зошто во некои случаи има видливо неприроден изглед.

„Едноставно, тогаш го забележавме. Ако се вметне поголема количина на полнење отколку што е потребно на места каде што не е соодветно и ако е вештачко полнење, тогаш се добива таков нагласен изглед на лицето. Не е операција, тоа е нехируршка процедура за вметнување полнила, сопствена тежина или вештачки материјали “.

Иако во овој случај не станува збор за операција, туку за нехируршка процедура, сепак постои постоперативен период, како и ризик.

„Опоравувањето од таквата постапка трае помеѓу две или три недели, додека отокот и модринките се смируваат, а ризикот секако постои. Она што сакам да го потенцирам е дека постои ризик и со маникир и со педикир – да ти падне прстот. Со секоја медицинска постапка, имате ризик од несакани ефекти и компликации, но доктор кој ќе го препознае ова навреме, може да го реши без последици “.

На прашањето дали таквиот изглед е еден од параметрите на убавината, лекарот верува дека е индивидуален, нагласувајќи дека на крајот, природниот изглед сепак е најценет..

„Многу девојки сметаат дека со нагласување на усните, јаготките, па дури и на брадата, тие изгледаат попривлечно и заводливо и дека на тој начин се истакнува нивниот изглед. Меѓутоа, кога ќе го земеме предвид мислењето за околината, ова вид на размислување ќе се претвори во погрешен избор, бидејќи на крајот, природниот изглед е многу поценет од пошироката јавност “, рече докторката, додавајќи дека, според нејзиното мислење, оваа “мода“дојде од исток, а не од запад.

„Ако ги погледнеме сите ѕвезди кои направија нешто на себе, како Џенифер Лопез или Гвинет Патроу, кои изгледаат исто во педесеттите години како и пред дваесет години, ќе видиме дека тие само ја задржаа својата природност и дека нема ништо вештачко и пренагласено. Дури и Ким Кардашијан, која има вложено половина милион евра во неа, всушност изгледа сосема природно, освен нејзиниот задник, кој е навистина преголем. Според мое мислење, преинфлацијата и пренагласеноста дојдоа од истокот, односно од Турција и Русија, бидејќи токму Русите претпочитаат таква преинфлација “.

најчитани вести

Македонија

Фрустрациите од губењето на водечкото место меѓу опозициските политичари од лидерот на Левица Димитар Апасиев, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ги демонстрира со панични реакции и...

Спорт

Иван Чупиќ има договор со Вардар 1961 до крајот на оваа сезона. Хрватскиот репрезентативец иако има 34 години игра одлично, тој е еден од...

Македонија

На 05, 06 и 07.01.2021 од страна на организационите единици за контрола и регулирање на сообраќајот при МВР на територијата на целата држава санкционирани...

Свет

Повеќе од 230 милиони луѓе во Европа живеат во земји под целосна национална блокада. Светската здравствена организација ги повика европските земји да сторат повеќе...