Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

345 нови позитивни на Ковид-19, 8 починати во последните 24 часа

Во последните 24 часа се направени 2455 тестирања, а регистрирани се 345 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 129
-Куманово 21
-Дебар 9
-Штип 12
-Прилеп 26
-Тетово 10
-Струга 8
-Велес 13
-Битола 6
-Охрид 23
-Кавадарци 31
-Гостивар 1
-Гевгелија 7
-Струмица 9
-Крива Паланка 6
-Радовиш 5
-Крушево 4
-Пробиштип 1
-Виница 3
-Делчево 2
-Кратово 1
-Кичево 1
-Ресен 3
-Неготино 14

Починати се 8 лица, еден пациент од Струга (69г), двајца од Велес (82 и 57г), еден од Битола (82г), еден од Гостивар (70г), еден од Гевгелија (78г), еден од Струмица (81г) и еден пациент од Валандово (48г). Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 289 оздравени пациенти од:

-Скопје 124
-Куманово 19
-Штип 12
-Прилеп 16
-Тетово 27
-Велес 9
-Битола 18
-Гостивар 10
-Гевгелија 4
-Струмица 5
-Крива Паланка 6
-Радовиш 3
-Крушево 1
-Кочани 11
-Пробиштип 1
-Демир Хисар 1
-Пехчево 2
-Берово 7
-Валандово 2
-Виница 1
-Свети Николе 1
-Кичево 6
-Ресен 3

Досега во земјата се направени вкупно 417.212 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 86494, бројката на оздравени пациенти е 67453, на починати е 2622, а бројот на активни случаи изнесува 16419.

најчитани вести

Македонија

Фрустрациите од губењето на водечкото место меѓу опозициските политичари од лидерот на Левица Димитар Апасиев, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ги демонстрира со панични реакции и...

Забава

На социјалните мрежи се појави урнебесен оглас каде што едно лице бара придружничка за инает на неговата поранешна девојка. Момчето нуди да ја носи...

Забава

Пејачката Милица Тодоровиќ во моментов е во својот дом со своите најблиски, а таа не крие дека во следниот период сака да стане мајка....

Забава

Атрактивната балканска пејачка Сандра Африка им се обрати на нејзините фанови во прекрасно издание, а многумина останаа без коментар. Сандра им ги честиташе празниците...