Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

Хари Варешановиќ откри шоканти детали од својот живот

Пејачот откри детали од својот живот за кои никој не знаеше!
Хари Варешановиќ наскоро ќе наполни 60 години и како што вели не размислува за пензија.

“И пензионирање? Тоа е исто како да ме прашувате колку мислам дека живеам. Можам да пеам онолку долго колку што сакам! Тоа е прашање на кариера, чувства, нови песни, актуелност – и актуелноста трае 30 години и не запира”, рече пејачот и додаде дека поради ситуацијата со вирусот корона, тој немал настапи во 2020 година, бидејќи, како што вели, за неговата музика се потребни најмалку 10.000 луѓе, но сепак истакнува дека е финансиски стабилен

Варешановиќ е роден во Сараево на 16 јануари 1961 година, како второ дете на таткото Реуфик, механичар и мајката Злата, која работела како благајник. Неговата сестра Сабина е постара од него 18 месеци, а родителите се однесувале кон нив како кон нивните врсници.

Најинтересниот настан од животот на пејачот е поврзан со неговото раѓање и моментот кога татко му го украл од болницата.

“Таа година беше исклучително силна зима во Сараево. Новородените деца почнаа масовно да умираат затоа што немаше греење во болницата. Татко ми и донесе на мајка ми портокали, и тој буквално ме стави во торба и ме одведе од страв да не умрам од студот. Пристигнав па на интересен начин до топол дом“, се присетува пејачката.

Неговата љубов кон музиката му ја пренел неговиот дедо Мехмед Ага Варешановиќ, кој бил познат пејач на Севдалинка, а Хари зад себе има два брака и три деца и е среќен што не се занимаваат со музика.

“Не сакам да зборувам за мојот приватен живот. Имам два брака зад себе и три деца: Дамир, Мак и Надја. Ќерка ми исто така ми даде двајца внуци – Ишак и Кан. Ова е нашиот тим. Сега, на оваа возраст, внуците сешто разбудуваат во мене. Скоро и да немав време за своите деца … Бев на турнеи, патувања, бркав работни места и кариери – а потоа ве чекаат внуците кога сте сериозни. Тогаш имате време само за нив и ја откривате љубовта. Децата не се занимаваат со музика. Ако не се хиперталентирани и ако не сакаат, како што не сакаа, тогаш тоа е во ред. Тоа беше нивна работа. Синовите се информатичари, а Наџа е доктор”, рече пејачот.

најчитани вести

Македонија

Фрустрациите од губењето на водечкото место меѓу опозициските политичари од лидерот на Левица Димитар Апасиев, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ги демонстрира со панични реакции и...

Забава

На социјалните мрежи се појави урнебесен оглас каде што едно лице бара придружничка за инает на неговата поранешна девојка. Момчето нуди да ја носи...

Забава

Пејачката Милица Тодоровиќ во моментов е во својот дом со своите најблиски, а таа не крие дека во следниот период сака да стане мајка....

Забава

Атрактивната балканска пејачка Сандра Африка им се обрати на нејзините фанови во прекрасно издание, а многумина останаа без коментар. Сандра им ги честиташе празниците...