Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ФЕНОМЕН: Земјата во 2020 година вртела побрзо од сега (фото/видео)

Минатата година беа забележани 28 најбрзи денови од 1960 година, а нашата планета се вртеше околу својата оска неколку милисекунди побрзо од просекот.

Ова не треба да нè загрижува, ротацијата на Земјата околу оската цело време варира малку затоа што врз неа влијаат промените во атмосферскиот притисок, ветровите, океанските струи и движењата на јадрото.

Ваквото едвај забележливо зголемување или намалување на брзината може да биде незгодно само за оние кои се занимаваат со ултра-прецизни атомски часовници што мерат Координирано светско време (UTC), според кое ги „навиваме“ и нашите часовници. Кога ротацијата на Земјата отстапува од UTC за повеќе од 0,4 секунди, UTC тогаш започнува да прави прилагодувања.

Додавање секунди

Досега, за време на прилагодувањето кон крајот на јуни или декември, „престапните секунди“ беа главно додадени за да се усогласи UTC со астрономското време. Тоа е, до неодамна, вкупниот тренд на ротација на Земјата забавуваше од почетокот на прецизните мерења на сателитите кон крајот на 1960-тите и раните 1970-ти.

Од 1972 година, експертите додадоа скок секунда приближно секоја година и половина. Последното вакво прилагодување беше во 2016 година, кога на крајот на годината, во 23 часот, 59 минути и 59 секунди, беше додадена една „скок секунда“.

Минатата година работите беа подредени поинаку, а сега, за прв пат, научниците размислуваат да одземат една секунда од UTC. Имено, денот трае во просек 86.400 секунди, но астрономскиот ден во 2021 година ќе биде пократок за 0,05 милисекунди во просек. На крајот на годината, тоа може да биде заостанување од 19 милисекунди.

Минатата година имавме 28 побрзи денови од најбрзата 2005 година

  • Ако брзината на ротација на Земјата се забрза, сосема е можно да биде потребен негативен скок во секунда. Засега е рано да се каже дали тоа навистина ќе се случи – изјави физичарот Питер Виберли од Националниот лабораториски институт за физика во Велика Британија за „Telegraph“.
  • За иднината на криминалните секунди се дискутира на меѓународно ниво. Можно е потребата од негативен скок во секунда да ја поттикне одлуката за целосно укинување на престапните секунди – додаде тој.

Астрономски гледано, Земјата го сруши претходниот рекорд за најкраток астрономски ден поставен во 2005 година 28 пати минатата година.Во текот на најкраткиот ден од таа година, 5 јули, нашата планета се вртеше околу својата оска 0,0516 милисекунди побрзо од просекот од 86,400 секунди. Најкраткиот ден во 2020 година беше 19 јули, кога планетата ја заврши својата ротација 1,4602 милисекунди побрзо од просекот.

најчитани вести

Македонија

Фрустрациите од губењето на водечкото место меѓу опозициските политичари од лидерот на Левица Димитар Апасиев, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ги демонстрира со панични реакции и...

Забава

На социјалните мрежи се појави урнебесен оглас каде што едно лице бара придружничка за инает на неговата поранешна девојка. Момчето нуди да ја носи...

Забава

Пејачката Милица Тодоровиќ во моментов е во својот дом со своите најблиски, а таа не крие дека во следниот период сака да стане мајка....

Забава

Атрактивната балканска пејачка Сандра Африка им се обрати на нејзините фанови во прекрасно издание, а многумина останаа без коментар. Сандра им ги честиташе празниците...