Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

СТРАШНО: Повеќе од 799 000 нови случаи на коронавирус за само еден ден во светот (ВИДЕО)

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека 799.712 нови случаи на коронавирус се потврдени во светот минатиот ден и дека вкупниот број на случаи од почетокот на пандемијата надмина 90.101.882.

Според СЗО, повеќе од 15.400 луѓе починале од вирусот корона во изминатите 24 часа, а вкупно над 1,9 милиони луѓе починале од почетокот на пандемијата, пренесува ТАС С.

Најмногу заразени – повеќе од 55 проценти се во Северна и Јужна Америка, проследени со Европа и Африка.

Според веб-страницата „Worldometers“, од почетокот на пандемијата на вирусот корона се потврдени 90.086.549 случаи на инфекција ширум светот, а моментално се активни 23.668.893 случаи.

64.482.717 луѓе се опоравиле од вирусот корона, а починале 1.934.939.

Соединетите држави имаат најмногу потврдени случаи на вирус корона – повеќе од 22,6 милиони, Индија – повеќе од 10,4 милиони, Бразил – повеќе од осум милиони, Русија – повеќе од 3,3 милиони и Велика Британија – повеќе од три милиони.

ПОВЕЌЕ ОД 130.000 ХОСПИТАЛИЗИРАНИ ВО САД

Во САД, повеќе од 130.000 пациенти со коронавирус сè уште се во болница.

Соединетите држави во саботата објавија дека 130,777 пациенти со ковиди се хоспитализирани, според CNN.

Тоа е 39-ти ден кога во Соединетите Држави има повеќе од 100.000 хоспитализирани пациенти со коски.

Најголем број на пациенти со COVID-19 во болница имало на 6 јануари – 132,464.

https://youtube.com/watch?v=ch8x1eJIABQ%3Ffeature%3Doembed

ГЕРМАНИЈА

Во последните 24 часа, бројот на новоинфицирани во Германија е 16.946, вкупно 1.908.527 од почетокот на пандемијата, објави институтот Роберт Кох во Берлин.

Бројот на мртви во последните 24 часа е 465, вкупно 40.343 од почетокот на пандемијата, објави Ројтерс.

https://youtube.com/watch?v=HMl4B_qXTAU%3Ffeature%3Doembed

БРАЗИЛ

Вчера во Бразил се регистрирани 62.290 нови случаи на COVID-19, објави Министерството за здравство на таа земја.

Од последниот дел, уште 1.171 лице починале како резултат на инфекција со вирусот корона, пренесува Ројтерс.

Во текот на десетте месеци од епидемијата, Бразил регистрираше повеќе од осум милиони случаи на COVID-19, а официјално беше објавено дека починаа повеќе од 200.000 луѓе.

КИНА

Во последните 24 часа, бројот на новоинфицирани во Кина е двојно зголемен, вкупно 69 во споредба со 33 дена претходно, објави Националната здравствена комисија, нагласувајќи дека биле увезени 21 случај на COVID-19 од странство.

Најголемиот број локални преноси на вирусот е регистриран во провинцијата Хебеи, недалеку од главниот град Пекинг – дури 46 од вкупно 48 потврдени случаи, пренесува Ројтерс.

https://youtube.com/watch?v=kAD_0Le-6S8%3Ffeature%3Doembed

Во последните 24 часа се потврдени 27 асимптоматски случаи на COVID-19, што е за 11 помалку од претходниот ден.

Од почетокот на пандемијата, во Кина се регистрирани 87.433 случаи на ковид-19 и 4.634 смртни случаи меѓу пациенти со кливид.

БРИТАНИЈА: ПОВЕЌЕ ОД 3 МИЛИОНИ ИНФИЦИРАНИ

Скоро 60.000 нови случаи на COVID-19 беа регистрирани вчера во Велика Британија, со што вкупниот број на заразени во земјата достигна над три милиони.

Велика Британија е петта земја во светот со повеќе од три милиони круни заразени со вирусот.

https://youtube.com/watch?v=NzijOIMoZvc%3Ffeature%3Doembed

Соединетите држави се на прво место, а по нив следат Индија, Бразил и Русија.

Повеќе од 50.000 нови случаи се регистрирани во Велика Британија дванаесетти ден по ред, вклучително и рекордни 68.000 на 8 јануари, според Ројтерс.

Завчера беше пријавен малку помал број на смртни случаи предизвикани од вирусот корона – 1.035, во споредба со 1.325 смртни случаи во петокот.

Вкупно 80.868 лица починаа од почетокот на пандемијата во Велика Британија.

https://youtube.com/watch?v=K5HBgD0XQ1s%3Ffeature%3Doembed

Вакцинацијата започна на 8 декември минатата година, а досега повеќе од 1,5 милиони луѓе ја примиле првата од двете дози на вакцината.

ФРАНЦИЈА

Според податоците објавени вчера, во Франција биле регистрирани 20.177 новоинфицирани круни со вирусот, објави Министерството за здравство на таа земја.

Од последниот пресек, регистрирани се 171 смртни случаи поврзани со COVID-19, пренесува Ројтерс.

Вкупно, повеќе од 2,7 милиони луѓе биле заразени во Франција, а 67.599 луѓе починале.

Франција е на седмото место во светот според бројот на смртни случаи.

https://youtube.com/watch?v=pw1rDp5OY-w%3Ffeature%3Doembed

Поради големиот број заразени лица, но и мртвите, од утревечер во Марсеј ќе важи построг полициски час, како дел од владините мерки за сузбивање на ширењето на вирусот корона.

Така, Марсеј ќе им се придружи на Стразбур и Дижон, каде што полицискиот час започнува во 18 часот, наместо претходниот во 20 часот, а завршува во 6 часот наутро.

Полицискиот час во Париз засега останува непроменет, но владата не ја исклучува можноста за воведување на построги мерки доколку се влоши епидемиолошката состојба во Франција.

најчитани вести

Македонија

Фрустрациите од губењето на водечкото место меѓу опозициските политичари од лидерот на Левица Димитар Апасиев, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ги демонстрира со панични реакции и...

Забава

На социјалните мрежи се појави урнебесен оглас каде што едно лице бара придружничка за инает на неговата поранешна девојка. Момчето нуди да ја носи...

Забава

Пејачката Милица Тодоровиќ во моментов е во својот дом со своите најблиски, а таа не крие дека во следниот период сака да стане мајка....

Забава

Атрактивната балканска пејачка Сандра Африка им се обрати на нејзините фанови во прекрасно издание, а многумина останаа без коментар. Сандра им ги честиташе празниците...