Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

НОВИОТ ВИД НА КОРОНА ВИРУСОТ ОТКРИЕН И ВО ТОКИО

Четири лица кои стигнале во Токио од Бразил се инфицирани со нов сој на корона вирусот, соопштија денес здравствените лица, пишува Танјуг. Оваа вест ја потврдил и премиерот Јошихида Суга, кој рекол дека на владата ќе и бидат потребни неколку дена пред да реши дали да ја продолжи вонредната состојба во Осака, Кјото и Кјодо. Националниот институт за заразни болести навел дека не постои доказ дека новиот сој на корона вирус е позаразен од претходните, ниту дека е поопасен. Такаџи Вакита, шеф на Институтот, рекол дека новиот сој покажал некои сличности со оној кој се појавил во Велика Британија и Јужна Африка. 

Четири патници кои дошле од Бразил биле тестирани веднаш на аеродромот и дознале дека се позитивни, после карантинот.

Од нив четворица, еден маж во четириесеттите години години е хоспитализиран заради потешкотии со дишењето, жена во триесеттите се пожалила на јака болка во грлото и главоболка, тинејџер имал зголемена температура, а четвртиот патник, исто така, тинејџер немал симптоми. 

најчитани вести

Македонија

Фрустрациите од губењето на водечкото место меѓу опозициските политичари од лидерот на Левица Димитар Апасиев, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ги демонстрира со панични реакции и...

Забава

На социјалните мрежи се појави урнебесен оглас каде што едно лице бара придружничка за инает на неговата поранешна девојка. Момчето нуди да ја носи...

Забава

Пејачката Милица Тодоровиќ во моментов е во својот дом со своите најблиски, а таа не крие дека во следниот период сака да стане мајка....

Забава

Атрактивната балканска пејачка Сандра Африка им се обрати на нејзините фанови во прекрасно издание, а многумина останаа без коментар. Сандра им ги честиташе празниците...