Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

Не е секогаш само до квалитетот – Сите прават иста грешка при користење парфем

Ако постојано нанесувавте парфем на зглобовите и потоа го мачкавте зглобот со зглобот, надевајќи се дека ќе трае подолго, вие постојано сте правеле грешка.

Нанесувањето парфем на зглобовите е многу правилен потег (нанесувањето парфем на пулсните точки, како што се вратот и зглобовите, го загрева мирисот и нежно се ослободува во текот на денот), триењето на зглобовите ги разредува горните ноти на парфемот и го забрзува неговото испарување, пишува tuzlanski.ba.

Врвните ноти се најважната компонента во составот на парфемот и обично се едни од главните причини зошто сакате одреден парфем, па затоа, кога веднаш ќе се „ослободите“ од нив, не го добивате најдоброто од скапоцената течност.

Покрај тоа, енергичното триење на парфем со природни масла на кожата може да влијае на фактот дека парфемот има сосема поинаков мирис во споредба со мирисот што го чувствувате кога го чувствувате од шише или ставате и не триете.

Решение: Наместо триење, оставете го парфемот да се исуши. Може да одите и чекор напред за да ја подобрите долговечноста на парфемот и најдобро е да нанесете навлажнувач или вазелин без мирис на местата каде што го нанесувате (пред да го нанесете).

Колку е подобро кожата хидрирана, толку подолго ќе трае мирисот, објаснува тузлански.ба.

најчитани вести

Македонија

Фрустрациите од губењето на водечкото место меѓу опозициските политичари од лидерот на Левица Димитар Апасиев, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ги демонстрира со панични реакции и...

Забава

На социјалните мрежи се појави урнебесен оглас каде што едно лице бара придружничка за инает на неговата поранешна девојка. Момчето нуди да ја носи...

Спорт

Иван Чупиќ има договор со Вардар 1961 до крајот на оваа сезона. Хрватскиот репрезентативец иако има 34 години игра одлично, тој е еден од...

Забава

Пејачката Милица Тодоровиќ во моментов е во својот дом со своите најблиски, а таа не крие дека во следниот период сака да стане мајка....