Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

Недостатокот на се*с влијае на женското тело – Еве како

Секое тело на промени реагира поразлично, исто така, голема улога играат и годините во кои се наоѓа жената. Ако постарите жени немаат редовен секс, ѕидовите на вагината се опуштаат и следниот однос може да биде многу болен, велат сексуалните терапевти. 

Губиток на либидо

Доколку желбата за секс ја држите во себе и не правите ништо по тоа прашање, со текот на времето таа ќе исчезне. Ако сте во врска, тоа може да прерасне во поголем проблем кој може да се реши само со разговор. Нема лек за намалување на либидото ниту одредени витамини кои можат да го решат овој проблем, туку само разговор и добра волја. 

Намалување на вагиналната лубрикација

Оваа појава важи за постарите жени кои низ годините заради недостаток на естроген ја губат лубрикацијата и им се намалуваат ѕидовите на вагината. Терапевтите велат дека жените на 20, 30-годишна возраст го немаат овој проблем и дека до оваа појава доаѓа со годините.

Опуштање на вагиналните ѕидови

Ова, исто така, важи за постарите жени и оние кои влегуваат во менопауза. Доколку немаат редовен секс, секој следен обид може да биде мошне болен. 

Поболни менструации

Односите за време на менструалниот циклус ги намалуваат болките кај жените, а кога ќе се прекинат менструациите се влошуваат и болките се засилуваат. Сексуалните терапевти велат дека кога жената ќе доживее оргазам таа всушност доживува контракции на матката што доведува до поголемо и побрзо исфрлање на крв. Доаѓа до зголемување на ендорфинот, а тоа помага кај менструалните грчеви. 

најчитани вести

Македонија

Фрустрациите од губењето на водечкото место меѓу опозициските политичари од лидерот на Левица Димитар Апасиев, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ги демонстрира со панични реакции и...

Забава

На социјалните мрежи се појави урнебесен оглас каде што едно лице бара придружничка за инает на неговата поранешна девојка. Момчето нуди да ја носи...

Забава

Пејачката Милица Тодоровиќ во моментов е во својот дом со своите најблиски, а таа не крие дека во следниот период сака да стане мајка....

Спорт

Иван Чупиќ има договор со Вардар 1961 до крајот на оваа сезона. Хрватскиот репрезентативец иако има 34 години игра одлично, тој е еден од...