Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Голема експлозија: Избувна страшен пожар во фабрика за рециклирање на батерии! (ВИДЕО)

Голема експлозија го потресе кинескиот град Нингсијанг во провинцијата Хунан, каде избувна пожар во фабрика за рециклирање на батерии. На социјалните мрежи се појави и видео од експлозијата.

Едно лице загина во пожарот, 20 се повредени, а истрагата за причините е во тек, објави Ројтерс. Од 20 повредени, шестмина се со сериозни повреди, додека други 14 полесно повредени се задржани во болницата, но никој не е во животна опасност.

Експлозијата се случи во фабриката „Branp Recycling Technology“, која е во сопственост на големата кинеска корпорација CATL, која се занимава со производство на батерии и е еден од главните снабдувачи на електрични автомобили, како што е „Тесла“.

Компанијата, со израз на жалење, рече дека инцидентот нема да го загрози нивното производство.

најчитани вести

Македонија

Фрустрациите од губењето на водечкото место меѓу опозициските политичари од лидерот на Левица Димитар Апасиев, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ги демонстрира со панични реакции и...

Забава

На социјалните мрежи се појави урнебесен оглас каде што едно лице бара придружничка за инает на неговата поранешна девојка. Момчето нуди да ја носи...

Забава

Пејачката Милица Тодоровиќ во моментов е во својот дом со своите најблиски, а таа не крие дека во следниот период сака да стане мајка....

Забава

Атрактивната балканска пејачка Сандра Африка им се обрати на нејзините фанови во прекрасно издание, а многумина останаа без коментар. Сандра им ги честиташе празниците...