Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

БИЛ ГЕЈТС СМЕТА ДЕКА ИМА НАДЕЖ: Промените не се огромни, но тоа ќе биде мерлив чекор напред за светот

Коосновачот на Мајкрософт објави статија во која дискутираше што треба да сториме за да ја направиме оваа година подобра од минатогодишната незаборавна.

Бил Гејтс, бизнисмен, информатичар, филантроп и црвен партал пред очите на оние кои во него гледаат концентрат на целото зло натрупано во светот, успеа да ја предвиди здравствената криза што ја доживуваме во моментов поради пандемијата Ковида-19. Еве што вели за тоа што не чека во годината што штотуку започна.

Како еден вид волшебник, Бил Гејтс претпостави и кој производител ќе направи прв доза на вакцината. Тој има свое мислење за тоа кога ќе заврши пандемијата и како може да изгледа светот кога оваа опасност ќе помине. Како и сите претходни, во пресрет на оваа година, тој го искажа своето мислење за тоа како може да биде 2021 година за нас.

Bill Gates

Коосновачот на Мајкрософт објави статија на својот блог во која дискутираше што треба да сториме за да ја направиме оваа година подобра од незаборавно лошата минатата година.

Првите месеци од 2021 година ќе бидат тешки, верува Гејтс. Имено, според некои компјутерски модели, следните неколку месеци би можеле да бидат најсмртоносните досега. Вакцините штотуку започнаа да се дистрибуираат низ целиот свет, а во меѓувреме се појавуваат нови видови на коронавируси; ако не се посмртоносни, и колку што знаеме – не се, тогаш се шират побрзо од старите и така пандемиите даваат нов ветер одзади.

Гејтс предупреди дека прашањето за Ковид-19 ќе продолжи да биде на политичката агенда ширум светот и дека ќе продолжиме да ја слушаме оваа тема многу често. Тој проценува дека поголемиот дел од своето време ќе го помине оваа година разговарајќи со светските лидери за коронавирусот и климатските промени.

Bill Gates

Голем предизвик

Иако одобрувањето на вакцините беше голем чекор што му понуди на светот нова надеж, Гејтс предупредува дека нивното масовно производство и дистрибуција ќе биде предизвик за многу земји.

‘За жал, сè уште нема многу фабрики каде што можете да креирате mRNA вакцини. Некои вакцини мора да се чуваат на температура до -70 степени Целзиусови, што ги прави особено тешки за дистрибуција во земјите во развој. Но, тоа е повеќе инженерски предизвик отколку научна пречка “, вели Гејтс.

Ова не е прв пат Бил Гејтс да се осмели да предвиди што ќе се случи во наредните месеци или години. Тој обично беше во право во своите предвидувања, па не е изненадување што многумина читаат внимателно што тој треба да ни каже.

Bill Gates

Насилство, пожари, земјотреси, претседателски избори …

Коровавирусната пандемија, пишува милијардерот и филантроп, уби 1,6 милиони луѓе ширум светот, додека зарази 73 милиони, а предизвика и економска штета измерена во милијарди долари, евра и други повеќе или помалку тврди валути. Полициското насилство врз Американците со темна кожа, пожарите од огромен обем и „претседателските избори за разлика од сите пред нив“ дополнително помогнаа во чувството на несигурност.

Гејтс, се разбира, значи Америка и ако погледна назад во сливот на Медитеранот, тој можеше да спомене низа разорни земјотреси, миграции и низа други проблеми што го снашле човештвото во 2020 година.

Клучот е во битката против шилестиот протеин со кој коронавирусот се врзува за човечките клетки. И токму тоа го прават вакцините како „Модерн“ и „Фајзер“. Другите истражувачи бргу ги следат нивните стапки.

„Сега кога знаеме како можеме да ги победиме, имаме причина да бидеме оптимистични во однос на другите вакцини“, смета Гејтс.

И двете успешни вакцини користат технологија mRNA, и тоа, вели Гејтс, не е случајно. Овие типови на вакцини може да се направат побрзо затоа што на научниците не им е тешко да создадат големи количини на РНК што го кодира вирусот на протеински шила. Добротворната фондација Гејтс работи на вакцините против МРН од 2014 година за употреба против ХИВ и маларија, а истата технологија сега овозможува „невиден напредок“ во борбата против Ковид-19.

Bill Gates

Шест милијарди дози

Големото прашање е како да се создадат доволно дози на вакцини за да се покрие целиот свет. За ова ќе ни требаат помеѓу пет и десет милијарди дози, во зависност од тоа дали на вакцината и требаат една или две дози за да биде целосно ефикасна. Да ги ставиме работите во контекст, глобалните производители обично произведуваат вкупно шест милијарди дози разни вакцини годишно, вклучително и оние против грип, но и задолжителна имунизација на децата.

„Големото прашање е како да се создадат доволно дози на вакцини за да се покрие целиот свет“, вели Гејтс

Не сите работи што ги спомна Гејтс се само тешки црнки. За него, 2021 година ќе биде година исполнета со надеж. Добрата вест, смета тој, е дека идните тестови за коронавирус ќе бидат поевтини, подостапни и помалку незгодни.

‘Постојат две главни причини за надеж. Една е дека маските, проредот и другите интервенции можат да го забават ширењето на вирусот и да спасат животи сè додека повеќето луѓе не се вакцинираат “, напиша тој во објавата на својот блог. Тој гледа друга причина за оптимизам во фактот дека „пролетта 2021 година, вакцините и третманите за кои читате во вестите ќе започнат да достигнуваат размери што ќе имаат глобално влијание“.

Bill Gates

Напредок во споредба со 2020 година

Сепак, некои ограничувања сепак ќе бидат потребни. Бројот на случаи ќе започне значително да се намалува, „барем во богатите земји“, а животот постепено ќе се нормализира. Колку ќе биде слична оваа нова нормалност со таа стара нормалност, на која сите сме навикнати и што толку многу ни недостасува, Гејтс не може да знае. Сепак, тој верува дека за една година ќе можеме да погледнеме наназад и да кажеме дека 2021 година беше подобрување во споредба со 2020 година.

„Промената можеби не е голема, но ќе биде чекор напред, извонреден и мерлив за сите луѓе во светот“, заклучува Гејтс.

За да се зајакне производството на вакцината Ковид-19 без да се жртвуваат други потреби, Фондацијата Гејтс се обидува да ги поврзе фармацевтските компании од богатите земји со производителите во земјите во развој. Важно е да се одржи висок квалитет и да се направат вакцините што е можно подостапни во најкус можен рок.

Гејтс се осврна и на разни теории на заговор, на веќе досадните приказни за тоа како тој лично, како неговата сопруга Мелинда, има некои мрачни причини за тоа што го прават упорно. Чипирањето на човештвото со вакцина против измислена болест за да се добие контрола врз секоја индивидуа е една од најраспространетите теории на заговор.

Гејтс нема намера да се откаже и тврди дека и тој и неговата сопруга ќе продолжат јавно да разговараат за финансирање на вакцини затоа што тие се ‘страствени за спасување животи и осигурување дека сите деца ќе имаат можност да пораснат ‘. Двајцата, вели тој, се одговорни и веруваат дека треба да го вратат своето богатство во општеството. Ништо, вели тој, нема поголема вредност отколку давање на светот.

Gates ne namjerava ustuknuti pred teoretičarima zavjere koji smatraju da upravo on stoji iza svih najvećih zala na svijetu

Престанете да го скокоткате мозокот

Гејтс верува дека оваа година, и за многумина, непријатниот назофарингеален брис, оној што го скокотка вашиот мозок, ќе стане минато. ФДА веќе го одобри првиот домашен тест, кој иако сè уште користи брис од нос, не оди толку длабоко. Студија финансирана од неговата фондација покажа дека ваквите тестови се исто толку точни како и претходните, кои го скокоткаат мозокот.

Неколку компании работат на развој на други брзи, неинвазивни тестови кои даваат резултати за само 15 минути. Ова за возврат ќе им помогне на истражувачите подобро да го следат ширењето на вирусот. „Темпото на иновации на ова поле е навистина импресивно и ќе им користи на сите“, вели Гејтс.

Американска одговорност за климатските промени

Гејтс оваа година ги разгледа и климатските промени. Следниот месец, тој ќе објави книга на оваа тема „Како да се избегне климатска катастрофа“, во која ќе ги сподели своите искуства од 15-годишните студии за финансирање на овој феномен. Гејтс е задоволен што се случија промени во Белата куќа и верува дека администрацијата на Бајден ќе посвети поголемо внимание на климатските промени.

„Соединетите држави се подготвени да ја повратат својата водечка улога во намалувањето на глобалните емисии на стакленички гасови“, рече тој. Претстојниот состанок на Обединетите нации во ноември 2021 година ќе ги собере светските лидери да разговараат за климатските промени за прв пат од самитот во Париз во 2015 година.

„Промените оваа година нема да бидат огромни, но ќе бидат забележлив, мерлив чекор напред за светот и подобрување во текот на 2020 година“, убеден е Бил Гејтс.

најчитани вести

Македонија

Фрустрациите од губењето на водечкото место меѓу опозициските политичари од лидерот на Левица Димитар Апасиев, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ги демонстрира со панични реакции и...

Забава

На социјалните мрежи се појави урнебесен оглас каде што едно лице бара придружничка за инает на неговата поранешна девојка. Момчето нуди да ја носи...

Забава

Пејачката Милица Тодоровиќ во моментов е во својот дом со своите најблиски, а таа не крие дека во следниот период сака да стане мајка....

Забава

Атрактивната балканска пејачка Сандра Африка им се обрати на нејзините фанови во прекрасно издание, а многумина останаа без коментар. Сандра им ги честиташе празниците...