Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

УКРАДЕН ЛАПТОПОТ НА НЕНСИ ПЕЛОСИ СО СЕНЗИТИВНИ ИНФОМАЦИИ – Загрозена националната безбедност!?

Во нападот на илјадници приврзаници на Доналд Трамп врз зградата на американскиот Конгрес на 6 јануари, за време на седницата по повод потврдување на изборната победа на eо Бајден, лаптоп со чувствителни податоци исчезна од зградата на Конгресот, според американските медиуми, кои, како што наведоа, ја загрозуваат националната безбедност “

Главниот сојузен обвинител на Вашингтон, Мајкл Шервин, во четвртокот зборуваше за големата кражба на Капитол Хил. Тој додаде дека останува да се утврди што е направено.

  • Треба да идентификуваме што е направено и да го ублажиме. Можно е националната безбедност да е во прашање”, рече Шервин.

Меѓу украдените предмети има и лаптоп кој веројатно содржи чувствителни информации за националната безбедност, објавија американските медиуми.

Демонстрантите кои упаднаа во зградата на Конгресот упаднаа во просториите на спикерот на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси, а еден човек кој се претстави како репортер на „Blaze“ на Twitter сподели фотографија од еден од нејзините лаптопи.

Тој додаде дека на лаптопот биле отворени е-пошта, како и предупредувања за „актуелната револуција“.

Лаптопот, наводно, и припаѓа на советничката за печатот на Ненси Полоси, Миа Еренберг.

За време на немирите, наводно била извршена рација во канцеларијата на сенаторот од Орегон, Џеф Меркли, а тој на Twitter објавил видео за, како што рече, трага на уништување и грабеж. Тој тврди дека му бил украден лаптопот што бил на работната маса.

Според експертите за безбедност и шпионажа цитирани од „Buzzfeed News“, демонстрантите можеби добиле многу чувствителни информации.

За време на хаосот што се појави во зградата на Конгресот, тие беа во можност да соберат материјал што противниците би можеле да го користат против американските интереси, тврдат експертите, иако тие признаваат дека е малку веројатно некој странски шпион да се инфилтрирал во Конгресот.

Како одговор на тековните извештаи, главниот административен службеник на Претставничкиот дом рече дека презел неколку активности за време на немирите за да ја заштити дигиталната инфраструктура на Конгресот, вклучително и издавање наредби за заклучување компјутери и лаптопи и прекинување на пристапот до мрежата.

  • Во овој момент немаше индиции дека мрежата на Претставничкиот дом е загрозена, изјави тој.

Да потсетиме, во средата приврзаниците на сегашниот претседател упаднаа во зградата на Конгресот по митингот на кој Доналд Трамп одржа говор тврдејќи дека се украдени претседателските избори.

Во немирите загинаа пет лица, а зградата на Конгресот претрпе голема материјална штета.

Трамп повеќепати ги повикуваше демонстрантите да си одат дома, повикувајќи ги да останат смирени и да го почитуваат законот. Сепак, сè резултираше со воведување на вонредна состојба и полициски час, апсење на десетици демонстранти, а четири лица беа убиени.

Седницата на Конгресот беше прекината поради немирите, но потоа таа продолжи и официјално беше потврдена победата на демократскиот кандидат eо Бајден на претседателските избори.

Во четвртокот, Трамп за прв пат призна дека неговиот претседателски мандат заврши со видео што го објави на Twitter.

најчитани вести

Македонија

Да биде јасно: Предлог законот за попис е пример за регулирање на политички попис, во сите негови фази. Политичкиот попис кој арогантно се најавува...

Македонија

Фрустрациите од губењето на водечкото место меѓу опозициските политичари од лидерот на Левица Димитар Апасиев, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ги демонстрира со панични реакции и...

Македонија

Многу е едноставно, или Мицкоски ќе си оди во наредните два-три месеци или Мицкоски ќе остане запаметен како последниот лидер на ВМРО. Пишува Никола...

Забава

Љубовта не бира. Или така барем велат тие. Возраста не е важна, ако сте заедно со личноста која ја сакате. Во случајот на едно...