Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

СРБИЈА ИМА ТРИ ВИДА ВАКЦИНИ ПРОТИВ КОРОНА

Државниот секретар во Министерството за здравство, Мирсад Ѓерлек, утрово потврди дека Србија наскоро ќе има на располагање три вакцини за имунизација на населението.

– Кредибилитетот на надворешната политика на нашата земја денес е на повисоко ниво отколку порано, и затоа Србија успеа да добие вакцини и да започне со имунизација уште пред ЕУ – потсети Ѓерлек во утринската програма на ТВ Прва.

Тој исто така рече дека приказните за здравствените работници кои наводно одбиваат да бидат вакцинирани не се точни и се претерани.

– Нема масовно одбивање на вакцинација. Тоа не е точно – рече Ѓерлек и потсети дека тој самиот бил вакциниран со руската вакцина Спутник В.

Тој повтори дека вакцините Фајзер / Бионтек, Руската Спутник и Кинеската, која се очекува наскоро во Србија, се целосно безбедни, а вакцинацијата е единствениот начин да се избегне инфицирање на вирусот корона.

– Ќе бидеме безбедни што побрзо ја завршиме имунизацијата. Имаме оперативен план во три фази. Во првата фаза планираме да вакцинираме околу 1,4 милиони наши граѓани и планираме да вакцинираме вкупно околу 3,4 милиони наши сограѓани. Откако ќе го постигнеме тоа, ќе бидеме на добар пат да се ослободиме од вирусот корона. Во следните месеци, планираме да ја забрзаме имунизацијата, со стапка со која вакцините ќе пристигнуваат во Србија – рече Ѓерлек и потсети дека во тек се вакцинации на здравствени работници, а не само на оние од системот „Ковид“.

– Имаме зголемување на смртноста и кај не-ковид пациенти. Затоа е важно сите здравствени работници да се вакцинираат така што дури и не-ковид пациентите на кои им е потребна медицинска помош да имаат соодветна здравствена заштита – рече државниот секретар.

најчитани вести

Македонија

Да биде јасно: Предлог законот за попис е пример за регулирање на политички попис, во сите негови фази. Политичкиот попис кој арогантно се најавува...

Македонија

Фрустрациите од губењето на водечкото место меѓу опозициските политичари од лидерот на Левица Димитар Апасиев, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ги демонстрира со панични реакции и...

Македонија

Многу е едноставно, или Мицкоски ќе си оди во наредните два-три месеци или Мицкоски ќе остане запаметен како последниот лидер на ВМРО. Пишува Никола...

Забава

Љубовта не бира. Или така барем велат тие. Возраста не е важна, ако сте заедно со личноста која ја сакате. Во случајот на едно...