Connect with us

Hi, what are you looking for?

Х-Фајлс

Воведена е состојба на подготвеност во Мадрид поради обилните снежни врнежи

Обилните снежни врнежи од невремето „Филомена“ го доведоа Мадрид и другите делови на Шпанија во подготвеност денес, нарушувајќи го сообраќајот и принудувајќи некои региони да испраќаат трупи да ги расчистат патиштата што водат кон селата.

Со прогноза за снег до 20 см за 24 часа и температури од околу 0 степени Целзиусови, југот на регионот Мадрид за прв пат беше на највисоко ниво на подготвеност од создавањето на системот во 2007 година, пренесува Ројтерс.

Големи паркови во главниот град, вклучително и славниот Ретиро веднаш до Музејот Прадо, се затворени поради претпазливост.

Припадниците на единицата за вонредни состојби на шпанската армија помогнаа во расчистување на патиштата и инфраструктурата низ целата земја, соопшти Министерството за одбрана.

Кастилја-Ла Манча, еден од трите региони во режим на подготвеност, заедно со Мадрид и Источна Валенсија, ги затвори училиштата.

Снегот зафати околу 280 главни патишта, соопштија властите и ги замолија граѓаните да избегнуваат патувања вонредна состојба.

Аеродромскиот оператор „Aena“ ги повика патниците да користат метро за да стигнат до аеродромот во Мадрид, а операторот со воз „Renfe“ откажа некои возења.

Ако метеоролошките прогнози се јасни, ќе има снег како во февруари 1984 година или во март 1971 година.

Најниската температура досега забележана на Пиринејскиот полуостров е регистрирана во средата, со измерени минус 34 степени Целзиусови на северот на земјата.

Слаб снег паѓа во Мадрид од четвртокот.

најчитани вести

Македонија

Да биде јасно: Предлог законот за попис е пример за регулирање на политички попис, во сите негови фази. Политичкиот попис кој арогантно се најавува...

Македонија

Фрустрациите од губењето на водечкото место меѓу опозициските политичари од лидерот на Левица Димитар Апасиев, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ги демонстрира со панични реакции и...

Македонија

Многу е едноставно, или Мицкоски ќе си оди во наредните два-три месеци или Мицкоски ќе остане запаметен како последниот лидер на ВМРО. Пишува Никола...

Забава

Љубовта не бира. Или така барем велат тие. Возраста не е важна, ако сте заедно со личноста која ја сакате. Во случајот на едно...