Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

Скапа шега: Ова е шегата за Тито поради која 22-годишната новинарка заврши на Голи Оток!

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор на Голи Оток, каде што заврши кога имаше само 22 години.

Во тоа време, не се знаеше многу за Жена, Белграѓанка со еврејско потекло, не ѝ беше дозволено да пишува за страшниот период што го помина на Голи Оток. Еден од написите за неа во 2013 година го објави „Политика“, весникот во кој таа работеше се додека не беше уапсена за шега со Јосип Броз Тито, за која раскажа во редакцијата едно утро.

  • Една колега еднаш ѝ раскажа шега за тоа како Југославија победи на меѓународниот натпревар за цвеќе, бидејќи порасна 100 килограми темјанушки, алудирајќи на песната „druže Tito, ljubičice bela, tebe voli omladina cela“, по што дошле двајца удбаши, бидејќи, како рекле тие, зборувала против Тито и не го пријавила непријателот на луѓето од кои го слушнала контроверзниот стил.

Таа беше однесена во затворот УДБ Главнаја, потоа во логорот Рамски рид, потоа во Забела, Гргур и Голи отк. Во пет затвори, каде што беше од април 1949 до октомври 1951 година, од неа беше побарано да се предомисли и да признае вина. Подоцна беше исклучена од Здружението на новинари.

По распадот на Југославија, Жена објави книга наречена „Ljubičice bela“, која стана бестселер во Израел, каде што живееше до нејзината смрт во 2009 година. Во неа, таа ги опиша грозоморните искуства од кампот, а многумина дури тогаш не знаеја дека има жени таму.

  • Само жедните знаат да ценат вода. Бевме опкружени со море, а жедни до лудило.
  • Девојчињата беа претворени во стари жени, им испаднаа забите, се разболеа додека дојде веста дека нивните деца, мајки и сопрузи се откажале од нив затоа што станале непријатели на народот, пишува таа.

најчитани вести

Македонија

Да биде јасно: Предлог законот за попис е пример за регулирање на политички попис, во сите негови фази. Политичкиот попис кој арогантно се најавува...

Македонија

Многу е едноставно, или Мицкоски ќе си оди во наредните два-три месеци или Мицкоски ќе остане запаметен како последниот лидер на ВМРО. Пишува Никола...

Забава

Љубовта не бира. Или така барем велат тие. Возраста не е важна, ако сте заедно со личноста која ја сакате. Во случајот на едно...

Забава

Како да не било доволно што извршил прељуба, овој Британец се најде во голема неволја затоа што имал врска со мајката на неговата девојка!...