Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

КОНЕЧНО ДОБРИ ВЕСТИ : Бројот на новозаразени се намалува

Продолжува трендот на помал број на новозаразени од коронавирусот во Македонија. Вчера беа регистрирани 166 ново случаи од 1049 тестирања што е процент не забележан подолг пердиод. Вчера повторно беше поголем бројот на оздравени лица и тој изнесуваше 416 лица, но за жал имаше 10 починати.

Бројот на активни случаи на Ковид-19 во државава се намалува. Вчера нивниот вкупен број изнесуваше 16704 од кои 10231 се во Скопје, а завчера – 16964 од кои 10322 од Скопје.

На инфективните оддели низ земјава се лекуваат вкупно 883 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот од кои 379 се во Скопје. Има околу 450 празни болнички кревети во ковид – центрите.

Мерките за заштита од Ковид-19 кои опфаќаат носење маска, држење дистанца и избегнување групирање и натаму се задолжителни. Според вчерашните податоци на МВР, 390 лица се казнети поради неносење заштитна маска.

Вкупниот број ковид дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 85494, бројот на оздравени пациенти е 66209, а на починати е 2581.

Во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 37009, активни 10231

• Куманово 4838, активни 476

• Дебар 661, активни 116

• Штип 3350, активни 191

• Прилеп 4325, активни 413

• Тетово 4833, активни 705

• Струга 2080, активни 229

• Велес 2828, активни 394

• Битола 3096, активни 430

• Охрид 2527, активни 432

• Кавадарци 2226, активни 484

• Гостивар 3436, активни 451

• Гевгелија 1202, активни 231 (81 лице од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 207 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 2360, активни 440

• Крива Паланка 651, активни 102

• Радовиш 633, активни 71

• Крушево 169, активни 29

• Кочани 1637, активни 179

• Пробиштип 459, активни 34

• Демир Хисар 239, активни 33

• Македонски Брод 223, активни 13

• Пехчево 159, активни 21

• Берово 531, активни 66

• Валандово 317, активни 41

• Виница 458, активни 59

• Делчево 677, активни 201(183 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 195, активни 10

• Свети Николе 1047, активни 68

• Кичево 1599, активни 183

• Ресен 664, активни 122

• Неготино 1065, активни 249 (170 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

најчитани вести

Македонија

Да биде јасно: Предлог законот за попис е пример за регулирање на политички попис, во сите негови фази. Политичкиот попис кој арогантно се најавува...

Македонија

Многу е едноставно, или Мицкоски ќе си оди во наредните два-три месеци или Мицкоски ќе остане запаметен како последниот лидер на ВМРО. Пишува Никола...

Забава

Љубовта не бира. Или така барем велат тие. Возраста не е важна, ако сте заедно со личноста која ја сакате. Во случајот на едно...

Забава

Како да не било доволно што извршил прељуба, овој Британец се најде во голема неволја затоа што имал врска со мајката на неговата девојка!...