Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Градоначалникот на Лондон предупредува: Ситуацијата е ОПАСНА

Градоначалникот на Лондон Садик Кан денеска изјави дека состојбата со Ковид-19 во главниот град на Велика Британија е „надвор од контрола“ .

„Се плашам дека овој вирус е надвор од контрола“, изјави Кан и додаде дека лондонските болници може да останат без бесплатни кревети.

Кан за Би-би-си изјавил дека во некои делови на Лондон секој дваесетти човек е заразен со Ковид-19 и им  порачал на граѓаните на Лондон дека најдобриот начин да им се помогне на здравствените служби е да останат дома. Тој денеска прогласи вонредна состојба во Лондон, град што се бори со се поголем број случаи на Ковид-19, додека болниците се обидуваат да се справат со големиот прилив на пациенти.

најчитани вести

Македонија

Да биде јасно: Предлог законот за попис е пример за регулирање на политички попис, во сите негови фази. Политичкиот попис кој арогантно се најавува...

Македонија

Многу е едноставно, или Мицкоски ќе си оди во наредните два-три месеци или Мицкоски ќе остане запаметен како последниот лидер на ВМРО. Пишува Никола...

Забава

Љубовта не бира. Или така барем велат тие. Возраста не е важна, ако сте заедно со личноста која ја сакате. Во случајот на едно...

Македонија

Фрустрациите од губењето на водечкото место меѓу опозициските политичари од лидерот на Левица Димитар Апасиев, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ги демонстрира со панични реакции и...