Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

Во последните 24 часа 100 нови позитивни на Ковид-19, 11 ПОЧИНАТИ

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 47
-Куманово 3
-Дебар 12
-Штип 1
-Прилеп 4
-Тетово 10
-Велес 3
-Охрид 4
-Кавадарци 8
-Гостивар 3
-Крива Паланка 1
-Радовиш 1
-Кочани 2
-Кичево 1

Починати се 11 лица, тројца пациенти од Скопје (67, 72 и 67г), еден од Тетово (68г), еден од Гостивар (78г), еден од Крива Паланка (84г), еден пациент од Кочани (41г), еден од Демир Хисар (72г), еден од Македонски Брод (78г) и двајца пациенти од Делчево (80 и 60г). Од нив еден пациент е починат вон, останатите во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 551 оздравени пациенти од:

-Скопје 314
-Куманово 10
-Штип 14
-Прилеп 27
-Тетово 16
-Струга 8
-Велес 16
-Битола 26
-Охрид 16
-Кавадарци 13
-Гостивар 13
-Гевгелија 12
-Струмица 12
-Крива Паланка 3
-Крушево 11
-Кочани 9
-Пробиштип 1
-Демир Хисар 2
-Македонски Брод 2
-Пехчево 3
-Берово 3
-Валандово 3
-Делчево 1
-Свети Николе 1
-Кичево 5
-Ресен 7
-Неготино 3

Досега во земјата се направени вкупно 411.804 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 85594, бројката на оздравени пациенти е 66760, на починати е 2592, а бројот на активни случаи изнесува 16242.

најчитани вести

Македонија

Да биде јасно: Предлог законот за попис е пример за регулирање на политички попис, во сите негови фази. Политичкиот попис кој арогантно се најавува...

Македонија

Многу е едноставно, или Мицкоски ќе си оди во наредните два-три месеци или Мицкоски ќе остане запаметен како последниот лидер на ВМРО. Пишува Никола...

Забава

Љубовта не бира. Или така барем велат тие. Возраста не е важна, ако сте заедно со личноста која ја сакате. Во случајот на едно...

Забава

Како да не било доволно што извршил прељуба, овој Британец се најде во голема неволја затоа што имал врска со мајката на неговата девојка!...