Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ТРАМП ЦЕЛОСНО БЛОКИРАН НА ИНТЕРНЕТ – ФЕЈСБУК ГО БЛОКИРА ДО КРАЈ НА МАНДАТОТ

Поради инцидентот во Капитол Хил, социјалните мрежи на Доналд Трамп беа блокирани.

Facebook и Instagram решија по инцидентот во Вашингтон, на Капитол Хил, да му забранат пристап на поранешниот американски претседател Доналд Трамп најмалку 24 часа.

Одлуката ќе биде разгледана дали неговите наредби ќе бидат одблокирани пред истекот на забраната.

Социјалната мрежа Twitter официјално потврди дека пристапот до сметката на Трамп е блокиран и дека тој добил привремена забрана за користење на таа социјална мрежа. YouTube мрежата, како и претходните три социјални мрежи, го откажа видеото во кое Трамп зборува за Капитол Хил, а видео мрежата привремено или трајно ќе исклучи какво било видео спротивно на националната безбедност на Американците.

Социјалната мрежа Facebook ја прогласи за алармантна ситуацијата во Вашингтон и отстрани барем едно видео поврзано со зборовите на Трамп упатени до демонстрантите пред Капитол Хил. Преносот во живо на мрежите YouTube, Facebook и Instagram е затворен на неколку сметки, а исто така и видео мрежата Твич, најчесто користена од гејмерите.

Некои американски медиуми, вклучително и „The Verge“, ги повикаа сите социјални мрежи да ги забранат повиците на Трамп во врска со понатамошните демонстрации и да ги заклучат сите мрежи на поранешниот американски претседател, барем привремено.

  • Доналд Трамп треба да биде отстранет од сите платформи, не е познато колкава штета ќе и направи на американската демократија во меѓувреме, а милиони луѓе изгубија сметки на мрежите поради далеку помалку опасни работи што ги сторија, објави весникот „The Verge“.

И покрај фактот дека ситуацијата во Вашингтон е крајно сложена, многу корисници на социјални мрежи и многу луѓе ширум светот го коментираат ваквиот потег на големи платформи како кршење на правото за нивна употреба и обид за цензура и забрана на слободата на говорот.

најчитани вести

Забава

Пејачката Светлана Цеца Ражнатовиќ за време на гостувањето во една ТВ – емисија изјави дека во овој момент би се омажила само за рускиот...

Свет

Глад доведе до смрт на 200.000 луѓе само во Европа, а немири избувнаа во Велика Британија и Франција, додека магацините со храна беа ограбени....

Македонија

Да биде јасно: Предлог законот за попис е пример за регулирање на политички попис, во сите негови фази. Политичкиот попис кој арогантно се најавува...

Свет

Бил Гејтс направи ново застрашувачко предвидување. Иако милијардерот е голем поборник за вакцинација и тврди дека вакцината е, всушност, единствениот спас за човештвото, тој...