Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

Сите ја сметаат за лоша навика – фактите го говорат спротивното

Постојат два вида на луѓе: оние кои не можат да живеат без да ги пукаат прстите и другата група кои не можат да ја поднесат оваа навика од првиот вид. За многумина, пукањето на прстите е досадна навика, а долго време се сметаше дека е штетно за рацете.
Колку пати ви е кажано дека пукањето на прстите на млада возраст е поврзано со тресењето на рацете во староста? Истражувањата покажаа дека всушност се работи за спротивното. Набљдувањето на луѓето кои ги пукаат и оние кои не ги пукаат прстите,р покажа дека првата група всушност немала проблеми со рацете. Дури и оние што ги ппукале прстите имале подобра подвижност од оние кои него правеле тоа.
Зглобовите, како оние што ги поврзуваат прстите со остатокот од дланката, имаат неколку места исполнети со течност наречена синовијална течност, која ја извршува функцијата на подмачкувач, што им овозможува на коските да се движат и спречува нивно триење едни со други.
Кога ги кршите прстите или другите зглобови, го проширувате просторот помеѓу коските. Ова проширување на просторот создава негативен притисок што ја привлекува синовијалната течност сместена во во овој новосоздаден простор. Внесувањето на оваа течност во овој простор е крцкањето што го слушате.

најчитани вести

Забава

Пејачката Светлана Цеца Ражнатовиќ за време на гостувањето во една ТВ – емисија изјави дека во овој момент би се омажила само за рускиот...

Македонија

Да биде јасно: Предлог законот за попис е пример за регулирање на политички попис, во сите негови фази. Политичкиот попис кој арогантно се најавува...

Свет

Бил Гејтс направи ново застрашувачко предвидување. Иако милијардерот е голем поборник за вакцинација и тврди дека вакцината е, всушност, единствениот спас за човештвото, тој...

Македонија

Многу е едноставно, или Мицкоски ќе си оди во наредните два-три месеци или Мицкоски ќе остане запаметен како последниот лидер на ВМРО. Пишува Никола...