Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

ПРЕУБАВАТА СОФИЈА Е ОДЛИЧНА ДОМАЌИНКА – СЕ ПОФАЛИ НА ИНСТАГРАМ (фото)

Манекенката Софија Милошевиќ, заедно со својот вереник Лука Јовиќ и синот Алексеј, го прославија Божиќ во Мадрид, каде што моментално живеат.

Сепак, иако не се во Србија, тие ги почитуваа обичаите по повод најсреќниот христијански празник, па Софија се потруди да најде сè што и треба на празничната трпеза.

За Бадник, манекенката ја украси трпезата, а потоа замеси за Божиќ.

Таа на својот Инстаграм се пофали како замесува божиќна торта, и ги изненади своите обожаватели, со оглед на тоа дека скоро никогаш не сме ја виделе како домаќинка.

Таа подоцна објави фотографија од лукот за да покаже како се покажало.

Софија истакна дека тие многу ја почитуваат традицијата.

– Се обидуваме да го поминеме секој важен празник заедно. Се разбира, тоа не е секогаш можно поради нашите обврски, но наоѓаме начин да го надоместиме тоа и да одвоиме време само за семејството. На Бадник, ние обично одиме во Српската православна црква тука во Мадрид. Тука го славиме Божиќ, кој потоа го славиме дома со најблиските. И во Мадрид се обидуваме да го најдеме Бадник. Традицијата е традиција и затоа не ми е тешко да работам на нешто што е важно за мене. Сакам Алексеј да биде запознат со нашите обичаи уште од најрана возраст – изјави таа за Информер.

најчитани вести

Забава

Пејачката Светлана Цеца Ражнатовиќ за време на гостувањето во една ТВ – емисија изјави дека во овој момент би се омажила само за рускиот...

Свет

Глад доведе до смрт на 200.000 луѓе само во Европа, а немири избувнаа во Велика Британија и Франција, додека магацините со храна беа ограбени....

Македонија

Да биде јасно: Предлог законот за попис е пример за регулирање на политички попис, во сите негови фази. Политичкиот попис кој арогантно се најавува...

Свет

Бил Гејтс направи ново застрашувачко предвидување. Иако милијардерот е голем поборник за вакцинација и тврди дека вакцината е, всушност, единствениот спас за човештвото, тој...