Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Мислевме дека ја познаваме, но Короната сега се менува и доаѓа на друг начин

Корона вирусот се менува, она што сме го знаеле до пред месец-два е малку, се појавуваат нови форми на заболување па и кај оние кои пред кратко време веќе ги прележале.

Рутината на Крис Лонг вклучуваше возење велосипед 30 милји три пати неделно, а исто така присуствуваше и на предавања за својата докторска дисертација.

Откако бил заразен со коронавирус во март, 54-годишникот западнал во маѓепсан круг, кој го однел во болница дури седум пати, пишува „NY Times“, и пренесува „Yahoo News“.

Периодично, по првите пет дена од хоспитализацијата, неговите бели дробови повторно се распаѓаа; тој почнува да кашла и добива пониска температура. По околу 18 дена, тој почнува да кашла зелено-жолто, што укажува на друга пневмонија.

Наскоро, неговото ниво на кислород се намалува, срцевиот ритам се забрзува, проследено со хоспитализација во болница во градот Кларкстон, во американската држава Мичиген, за неколку дена, а понекогаш и на интензивна нега.

Ова никогаш нема да помине, вели тој, опишувајќи го неговиот најлош страв. Ова ќе биде мојата рутина во догледна иднина, додаде тој.

Скоро една година по почетокот на пандемијата, јасно е дека закрепнувањето од COVID-19 може да биде многу тешко. Студиите покажуваат дека значителен број на пациенти треба да се вратат во болница, понекогаш во неколку наврати, поради компликации на болеста или напорите на организмот да го победи вирусот.

И додека вакцините даваат надеж дека ќе го запрат вирусот, сè поголемиот број нови случаи кои бараат неколку хоспитализации, го оптоваруваат системот и ја прават работата на Сизиф надвор од патот за закрепнување кај некои луѓе.

Тоа е итно прашање за медицината и јавното здравје, вели др. Гириш Надкарни од болницата Монт Синај воЊујорк, кој со д-р. Анурада Лала, ги проучува повторуваните хоспитализации на пациенти со COVID-19.

Едно истражување покажа дека од 1.775 пациенти со COVID-19 отпуштени од 132 болници во државата Вирџинија, скоро петтина биле хоспитализирани повторно во рок од 60 дена. Повеќе од 22 проценти морале да одат на интензивна нега, а седум проценти биле поврзани со респиратор.

Од 1.250 пациенти од 38 болници во Мичиген кои беа отпуштени од средината на март до јули, 15 проценти беа повторно хоспитализирани во рок од 60 дена.

На крајот на октомври, Лонг повторно доби треска, но успеа да ја победи дома со антибиотици.

Тој направи тест за дишење во декември и не можеше да издржи шест секунди.

Тој ги мери температурата, пулсот и нивото на кислород и може да се чувствува во белите дробови кога ќе дојде „неволја“. Решен да се опорави, тој се обидува да оди на пократки растојанија. „Може ли да го извадам ѓубрето“, се прашува тој. Кога денот е добар, тој може да оди три метри до поштенското сандаче.

Сакам да бидам таму за да ги одведам моите ќерки пред олтарот и да ги видам моите внуци, вели Лонг. Нема да дозволам оваа работа да победи, заклучи тој.

најчитани вести

Забава

Пејачката Светлана Цеца Ражнатовиќ за време на гостувањето во една ТВ – емисија изјави дека во овој момент би се омажила само за рускиот...

Македонија

Да биде јасно: Предлог законот за попис е пример за регулирање на политички попис, во сите негови фази. Политичкиот попис кој арогантно се најавува...

Македонија

Многу е едноставно, или Мицкоски ќе си оди во наредните два-три месеци или Мицкоски ќе остане запаметен како последниот лидер на ВМРО. Пишува Никола...

Свет

Бил Гејтс направи ново застрашувачко предвидување. Иако милијардерот е голем поборник за вакцинација и тврди дека вакцината е, всушност, единствениот спас за човештвото, тој...