Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

Еве што се прави со бадниковото гранче после Божиќ

Божиќ е еден од најголемите верски празници, а традицијата на неговото одбележување е полна со убави обичаи. Еден од нив е врзан за бадниково гранче, а еве што треба да се направи со него после Божиќ. Гранчето треба да се остави некаде во природа, и тоа без оние додатоци со кои се продава на пазарите, во маркетите…

Значи, од него отстранете го житото, панделките и сите додатоци, а гранките и листовите оставете ги во шума или парк. Не ги оставајте на бетон, не ги фрлајте во контејнер, туку на пример, закачете ги на некое дрво. Бадниковата гранка е симбол за дабот кој овчарите го донеле во витлеемската пештера каде што е роден Исус и кој праведниот Јосиф го запалил за да ја загрее студената пештера. Искрите кои летнале кон небото најавиле посебен настан.

најчитани вести

Забава

Пејачката Светлана Цеца Ражнатовиќ за време на гостувањето во една ТВ – емисија изјави дека во овој момент би се омажила само за рускиот...

Македонија

Да биде јасно: Предлог законот за попис е пример за регулирање на политички попис, во сите негови фази. Политичкиот попис кој арогантно се најавува...

Македонија

Многу е едноставно, или Мицкоски ќе си оди во наредните два-три месеци или Мицкоски ќе остане запаметен како последниот лидер на ВМРО. Пишува Никола...

Забава

Ана Кораќ е позната по тоа што сака да се појавува во жешки изданија на социјалните мрежжи. Поранешната учесничка во реалити шоуто Задруга се...