Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

Еве кои 7 јадења МОРА да ги имате на трпеза за Божиќ

Обичајот датира уште од старите времиња кога немало доволно намирници и секое јадење симболизирало еден ден во годината, така што секогаш имало седум од нив на трпезата.

Божиќниот ручек треба да биде празничен, убав и поминат во кругот на најомилените луѓе. На овој празник, семејството се собира и ужива во разговор и вкусна храна. Вообичаено е на Божиќ да имате најмалку седум јадења на вашата трпеза, бидејќи тие симболизираат среќа и благосостојба, односно ќе имате што да јадете во текот на целата година.

Обичајот датира уште од старите времиња кога немало доволно намирници и секое јадење симболизирало еден ден во годината, така што секогаш имало седум од нив на трпезата.

Следното треба да биде на вашата празнична Божиќна трпеза:

suvo voće

1. Сушено овошје и урми Сувото овошје и урмите се најголемиот симбол на Божиќ кога станува збор за храната. тие се неопходни на Божиќната трпеза и се чуваат како украс на масата за време на целиот ручек, а секогаш можете да ги грицкате за ужинка или да ги засладувате по ручекот.

česnica

2. Домашен леб Наместо да го купувате готов, тој е секако многу повкусен, мириса подобро и е далеку позабавен. лебот се прави како обичен со брашно и квасец, а во последно време во него се додава малку млеко, јајца или мешавина од брашно. се прави во кружен облик и мора да се вметне паричка, семејства со повеќе од една личност исто така вметнуваат зрно пченка, грав, дрво и слично. На тој начин, секој член на семејството може да добие нешто.

Sir

3. Мезе Во локалната кујна, за време на празнични ручеци, големо место е посветено на правење мезе. Значи, сувомесни производи, сирење, крем и салати се исто така неизбежни за Божиќ. Кремот добро се вклопува со вкусен лук, можете да подготвите сè, од предјадење до вкусот на вас и вашето семејство.

Salata

4. Салати Можете да подготвите руска салата или Мимоза од салати. Тие се многу популарни кај нас и брзо се подготвуваат. Ако ви е досадно од нив, секогаш можете да направите салата од тестенини и разни сирења, шунка и зеленчук.

supa

5. Домашна супа Овој празничен ручек бара квалитетна супа, пилешко или телешко месо со многу зеленчук. Кога ручекот е празничен, нека бидат сите јадења такви, па наместо обична супа, направете вкусна и миризлива супа.

sarma

6. Сарма Сарма е скоро секогаш подготвена за каков било празничен ручек, па нека Божиќ не биде исклучок. Наместо класична сарма, можете да полнете црвен пипер, домат или да направите сарма во лисја од зелка или слично зеленило.

Pečenje

7. Печење Празничен божиќен ручек не може да се замисли без печење или слично месо, можете да го купите веќе испечен или да го испечете сами во рерна. Вообичаено е да се јаде печено свинско или јагнешко за Божиќ, а треба да се избегнуваат пилешко и мисирка.

Kolači

8. Колачи и благо Секако, ниту еден празничен ручек не може без слатки и десерти. Чоколадните колачи секогаш се хит, како и лесните овошни колачи кои секогаш се јадат први. Наместо една торта, можете да направите две помали, а ако сакате мали колачиња, обидете се да ги направите вкусни, чоколадни и убаво украсени.

најчитани вести

Забава

Пејачката Светлана Цеца Ражнатовиќ за време на гостувањето во една ТВ – емисија изјави дека во овој момент би се омажила само за рускиот...

Свет

Глад доведе до смрт на 200.000 луѓе само во Европа, а немири избувнаа во Велика Британија и Франција, додека магацините со храна беа ограбени....

Македонија

Да биде јасно: Предлог законот за попис е пример за регулирање на политички попис, во сите негови фази. Политичкиот попис кој арогантно се најавува...

Свет

Бил Гејтс направи ново застрашувачко предвидување. Иако милијардерот е голем поборник за вакцинација и тврди дека вакцината е, всушност, единствениот спас за човештвото, тој...