Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

622 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19, 12 ПОЧИНАТИ ВО ПОСЛЕДНИТЕ 24 ЧАСА

Во последните 24 часа се направени 2452 тестирања, а регистрирани се 622 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 300
-Куманово 29
-Дебар 10
-Штип 18
-Прилеп 23
-Тетово 9
-Струга 3
-Велес 19
-Битола 19
-Охрид 22
-Кавадарци 29
-Гостивар 7
-Гевгелија 10
-Струмица 16
-Крива Паланка 7
-Радовиш 6
-Крушево 1
-Кочани 18
-Пробиштип 4
-Демир Хисар 2
-Македонски Брод 1
-Пехчево 2
-Берово 19
-Валандово 1
-Виница 8
-Делчево 6
-Кратово 2
-Свети Николе 4
-Кичево 7
-Ресен 5
-Неготино 15

Починати се 12 лица, тројца пациенти од Скопје (77, 64 и 54г), еден од Куманово (64г), еден од Дебар (75г), еден од Тетово (63г), двајца пациенти од Охрид (58 и 69г), еден од Гостивар (65г), еден од Крива Паланка (74г), еден од Радовиш (68г) и еден пациент од Неготино (54г). Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 1689 оздравени пациенти од:
-Скопје 815
-Куманово 6
-Дебар 9
-Штип 17
-Прилеп 36
-Тетово 121
-Струга 25
-Велес 58
-Битола 48
-Охрид 34
-Кавадарци 27
-Гостивар 60
-Гевгелија 36
-Струмица 152
-Крива Паланка 11
-Радовиш 17
-Крушево 44
-Кочани 25
-Пробиштип 2
-Демир Хисар 2
-Македонски Брод 6
-Пехчево 3
-Берово 8
-Валандово 4
-Виница 9
-Делчево 11
-Кратово 3
-Свети Николе 13
-Кичево 34
-Ресен 20
-Неготино 33

Досега во земјата се направени вкупно 409.991 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 85328, бројката на оздравени пациенти е 65793, на починати е 2571, а бројот на активни случаи изнесува 16964.

најчитани вести

Забава

Пејачката Светлана Цеца Ражнатовиќ за време на гостувањето во една ТВ – емисија изјави дека во овој момент би се омажила само за рускиот...

Свет

Глад доведе до смрт на 200.000 луѓе само во Европа, а немири избувнаа во Велика Британија и Франција, додека магацините со храна беа ограбени....

Балкан

Повозрасните генерации сигурно се сеќаваат на Југославија, во која се произведуваше сè што може да замислите, а многумина ќе кажат дека тогаш бил подобар...

Свет

Бил Гејтс направи ново застрашувачко предвидување. Иако милијардерот е голем поборник за вакцинација и тврди дека вакцината е, всушност, единствениот спас за човештвото, тој...