Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

Честитка на генералниот секретар Николовски за Бадник: Денеска е денот кога надежта е поголема, Бадник е празник на заедништвото и слогата

По повод христијанскиот празник Бадник, генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, упати честитка до сите православни верници.

„Почитувани граѓани, православни христијани

Тишината на денешниот ден го најавува Христовото раѓање. Денеска е ден кога надежта е поголема, љубовта посилна, душата поспокојна.

Годинава Бадник го прославуваме во време на пандемија. Во духот на христијанството, Бадник нѐ потсетува на вистинските вредности – здравје за сите кои ги сакаме, поддршка на секој на кого му е потребна, солидарност во најтешкото и љубов.

Начелата на Бадник и Божиќ нѐ водат низ целиот период во борбата против Ковид-19. Овој празник ја испраќа пораката за слога и заедништво, за меѓусебно прифаќање и почит, поврзува и сполотува.

Празничната радост којашто ја чувствуваме, нека го поттикне најдобро во секој од нас. Заеднички, сложно, водени од суштината на овој голем празник, да продолжиме да работиме со љубов кон нашата татковина, да ја унапредуваме, развиваме, да создаваме дела кои се од интерес на граѓаните и државата.

Почитувани,

Дозволете ми да Ви го честитам големиот христијански празник Бадник! Да Ви посакам да донесе радост во вашите срца, здравје, бериќет и благосостојба во вашиот дом.

“Каде и да си, за Бадник дома да си”

Честит Бадник!“

најчитани вести

Забава

Пејачката Светлана Цеца Ражнатовиќ за време на гостувањето во една ТВ – емисија изјави дека во овој момент би се омажила само за рускиот...

Свет

Глад доведе до смрт на 200.000 луѓе само во Европа, а немири избувнаа во Велика Британија и Франција, додека магацините со храна беа ограбени....

Забава

Српската пејачка Јелена Карлеуша многумина ценејќи по тоа што ја гледаат по ТВ екраните, ја доживуваат како многу арогантна и сурова личност, но оние кои приватно...

Балкан

Повозрасните генерации сигурно се сеќаваат на Југославија, во која се произведуваше сè што може да замислите, а многумина ќе кажат дека тогаш бил подобар...