Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ХРАНАТА НА ХИТЛЕР ЈА ПРОБУВАЛЕ ДУРИ 15 ДЕГУСТАТОРИ

Лидерот на Нацистичка Германија, Адолф Хитлер имал воспоставено посебна процедура кога седнувал да јаде.

Интересно е тоа што Хитлер бил вегетаријанец, а се вели дека ова му останало повеќе од идеолошки причини и се што јадел било пире од компири и обична супа.

Поради страв дека можат да му стават нешто во храната тој имаше тим на дегустатори.

Тимот се состоеше од 15 луѓе и пред Хитлер да седне да јаде, тие мораа прво да ја пробаат храната и ако по 45 минути никој од дегустаторите не умре, тогаш храната се сметаше за добра за јадење и можеше да му се сервира на Хитлер.

најчитани вести

Забава

Пејачката Светлана Цеца Ражнатовиќ за време на гостувањето во една ТВ – емисија изјави дека во овој момент би се омажила само за рускиот...

Свет

Глад доведе до смрт на 200.000 луѓе само во Европа, а немири избувнаа во Велика Британија и Франција, додека магацините со храна беа ограбени....

Балкан

Повозрасните генерации сигурно се сеќаваат на Југославија, во која се произведуваше сè што може да замислите, а многумина ќе кажат дека тогаш бил подобар...

Свет

Бил Гејтс направи ново застрашувачко предвидување. Иако милијардерот е голем поборник за вакцинација и тврди дека вакцината е, всушност, единствениот спас за човештвото, тој...