Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

Според најновите истражувања, редовното пиење шампањ го намалува ризикот од Алцхајмер и деменција

Според најновите истражувања, редовното пиење шампањ го намалува ризикот од Алцхајмер и деменција. Сепак, докторите препорачуваат умерено конзумирање, односно највеќе до 3 чаши неделно. Така да, не морате да чекате совршена можност за да отворите шише шампањ, но празниците се одличен повод за тоа.

Ова се резултатите од истражувањето спроведено на универзитетот Рединг докажуваат дека состојките кои ги содржи овој пијалок ја подобруваат меморијата и помагаат во кортексот и хипокампусот на нашиот мозок кои ги управуваат учењето и меморијата. Овие функции се смета дека ја намалуваат својата функција  како што старееме, но според ова истражување, шампањот ни помага да ги намалиме конгнитивните загуби при процесот на стареење.

Според професорот Џереми Спенсер, раководител на одделот за храна и нутритивни науки на универзитетот Рединг, овие резултати за прв покажуваат дека умереното конзумирање шампањ може да има позитивни ефекти на когнитивните функции.

најчитани вести

Забава

Пејачката Светлана Цеца Ражнатовиќ за време на гостувањето во една ТВ – емисија изјави дека во овој момент би се омажила само за рускиот...

Свет

Глад доведе до смрт на 200.000 луѓе само во Европа, а немири избувнаа во Велика Британија и Франција, додека магацините со храна беа ограбени....

Балкан

Повозрасните генерации сигурно се сеќаваат на Југославија, во која се произведуваше сè што може да замислите, а многумина ќе кажат дека тогаш бил подобар...

Свет

Бил Гејтс направи ново застрашувачко предвидување. Иако милијардерот е голем поборник за вакцинација и тврди дека вакцината е, всушност, единствениот спас за човештвото, тој...