Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

ВО ЖИВО: ПОДРЖУВАЧИТЕ НА ТРАМП ГО ОКУПИРАА КОНГРЕСОТ (фото/видео)

– Трамп побара поддршка за полицијата , обраќајќи се до луѓето кои протестираат. „Тие се на страна на нашата земја. Останете мирни“, порача Трамп во првиот твит по пробивањето во Капитол

– Американските медиуми јавуваат дека една жена е во критична состојба како последица од рана од огнено оружје. Според извори на ЦНН таа била погодена во градите

Градоначалничката на Вашингтон прогласи полициски час

https://twitter.com/MayorBowser/status/1346902298044325893?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1346902298044325893%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.media.mk%2Fwp-admin%2Fpost.php%3Fpost%3D21267action%3Dedit

– Обезбедувањето во Капитол извади оружје

Конгресот се состана за да го потврди гласањето на Изборниот колегиум, но беше принуден да оди во заклучување бидејќи зградата во Капитол беше погодена од насилство од демонстранти и извештаи за сомнителни пакети.


Трамп повеќепати обвинуваше два месеци дека претседателските избори биле „наместени“.
Пенс ќе претседава со заедничката седница во среда, но се очекува тој да има главно церемонијална улога.


Демонстрантите од митингот на про-Трамп се спуштија кон Капитол, судирајќи се со полицијата и водечките власти за блокирање на зградите – и го ставија конгресот во пауза додека пратениците расправаа за сертифицирање на гласовите на Изборниот колеџ.

Пристигнуваат снимки дека луѓе се навлезени внатре во главната зграда.

https://twitter.com/MattLaslo/status/1346898208312713223?s=07

https://twitter.com/WBC241/status/1346902636105265152?s=09
https://twitter.com/disclosetv/status/1346911542810316810?s=09

најчитани вести

Забава

Пејачката Светлана Цеца Ражнатовиќ за време на гостувањето во една ТВ – емисија изјави дека во овој момент би се омажила само за рускиот...

Свет

Глад доведе до смрт на 200.000 луѓе само во Европа, а немири избувнаа во Велика Британија и Франција, додека магацините со храна беа ограбени....

Балкан

Повозрасните генерации сигурно се сеќаваат на Југославија, во која се произведуваше сè што може да замислите, а многумина ќе кажат дека тогаш бил подобар...

Свет

Бил Гејтс направи ново застрашувачко предвидување. Иако милијардерот е голем поборник за вакцинација и тврди дека вакцината е, всушност, единствениот спас за човештвото, тој...