Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

Многу родители се соочиле со овој проблем: Психолозите објаснуваат зошто децата КРАДАТ

Многу родители се соочиле со овој проблем.

И повеќето веруваат дека кога детето краде е крајот на светот.

Загриженоста е целосно разбирлива, но нема потреба од паника.

Проблемот може да се реши, а за да успеат во тоа, родителите прво треба да откријат зошто нивното дете краде, а потоа да се обидат да воспостават однос на доверба и блискост со него за да ја посочат грешката.

Психолозите потенцираат дека сите родители треба да знаат дека причините за ваквото однесување се различни во секоја возрасна група. Кражбата во предучилишна возраст има специфични карактеристики и не е кражба во вистинска смисла на зборот.

Некои од причините зошто малите деца почнуваат да крадат:

1. Желбата да се има нешто

Детето често не може да ја надмине оваа огромна желба. Тоа гледа нова играчка и бидејќи долго време сонувал за тоа, не може да одолее, а да не ја земе, ниту во паркот од друго дете, па дури ниту во продавницата.

2. Желбата да им се даде нешто на блиските

Детето сака да ја расположи мама или тато и не сфаќа дека има нешто лошо во тоа.

3. Желбата да го сврти вниманието кон себе

И тоа внимание на врсниците, како сопственик на некоја посебна работа.

Сите такви активности можат да бидат оправдани кога станува збор за дете од две или три години. За него, термините „мој“, „ваш“ и „некој друг“ се апстрактни. Тие сè уште не можат да разберат што е имот и затоа се убедени дека сè на светот е нивно. Затоа, детето не се стега на гости, или паркот да присвои сè што сака. Секако, таквото дете нема да го наречеме крадец, но трпеливо ќе му објасниме дека играчката е туѓа и затоа не смееме да ја носиме дома.

најчитани вести

Забава

Пејачката Светлана Цеца Ражнатовиќ за време на гостувањето во една ТВ – емисија изјави дека во овој момент би се омажила само за рускиот...

Свет

Глад доведе до смрт на 200.000 луѓе само во Европа, а немири избувнаа во Велика Британија и Франција, додека магацините со храна беа ограбени....

Забава

Српската пејачка Јелена Карлеуша многумина ценејќи по тоа што ја гледаат по ТВ екраните, ја доживуваат како многу арогантна и сурова личност, но оние кои приватно...

Балкан

Повозрасните генерации сигурно се сеќаваат на Југославија, во која се произведуваше сè што може да замислите, а многумина ќе кажат дека тогаш бил подобар...