Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

МИЛО ЃУКАНОВИЌ ЗАБОЛЕН ОД КОВИД-19 – Се лекува во приватна болница

Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, заболел од коронавирус и десет дена се лекува во приватната болница „Кодра“, дознава „Политика“. Според дописникот, тој е надвор од животна опасност.

Изворот вели дека тој бил сериозно болен, имал воспаление на белите дробови, отежнато дишење, но дека имал многу стабилни витални параметри.

Ѓукановиќ се наоѓа во посебен апартман, а јавноста во Црна Гора не е запознаена дека нивниот претседател се разболел, па се поставува прашањето зошто се крие од јавноста.

Но, и зошто избрал приватна, а не една од државните болници.

Ѓукановиќ им се обрати на граѓаните со честитка во пресрет на новогодишната ноќ. Тој имаше блед, рапав глас со очигледно тешко дишење и беше јасно дека зборува човек чија болест ја „поробила“ неговата добро позната острина. Граѓаните со внимание и загриженост го погледнаа својот претседател, убедени дека е во прашање само моментална, привремена лоша здравствена состојба.

Малкумина слушнаа што рече, без оглед на тоа што повторно ги потсети своите следбеници дека сите зла што сè уште се главна закана за суверенитетот на Црна Гора потекнуваат од официјален Белград и Москва.

За новата влада зборуваше како „неверни бебиња“. Следуваа бројни одговори, од премиерот Здравко Кривокапиќ и лидерите на сите политички партии. Сепак, политичките јавни „дриблинзи“ не ги вознемирија многу граѓаните, освен што ќе ги принудат сите, вклучително и Ѓукановиќ, да го спроведат Законот за слобода на вероисповед. Ако не, треба да се очекуваат нови литии.

најчитани вести

Забава

Пејачката Светлана Цеца Ражнатовиќ за време на гостувањето во една ТВ – емисија изјави дека во овој момент би се омажила само за рускиот...

Свет

Глад доведе до смрт на 200.000 луѓе само во Европа, а немири избувнаа во Велика Британија и Франција, додека магацините со храна беа ограбени....

Балкан

Повозрасните генерации сигурно се сеќаваат на Југославија, во која се произведуваше сè што може да замислите, а многумина ќе кажат дека тогаш бил подобар...

Свет

Бил Гејтс направи ново застрашувачко предвидување. Иако милијардерот е голем поборник за вакцинација и тврди дека вакцината е, всушност, единствениот спас за човештвото, тој...