Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Кинескиот претседател со наредба до Армијата: “Војската мора да продолжи во духот на борба без страв од потешкотија и страв од смрт..”

Претседателот на Кина Си Џинпинг и наредил на војската да ја зајакне обуката во 2021 година и повеќе да ја користи високата технологија во своите вежби. Оваа наредба доаѓа после напнатиот конфликт со Индија и Тајван минатата година.

Си, кој претседва со Кинеската воена комисија, и наложил на Народноослободителната војска на Кина да ја одржува полната борбена готовност и да биде подготвена да дејствува во секоја секунда, пренесува РТ.

– Војската мора да продолжи во духот на борба без страв од потешкотија и страв од смрт – се наведува во наредбата, напоменувајќи дека оваа година е 100 години од основање на Комунистичката партија на Кина.

Си, на војската и наложил да ја засили обуката во “првата линија“ и да ја зголеми употребата на високата технологија во вежбите. Тој за модерната технологија рекол дека е срж за борбена ефикасност.

Спрема наводите на “South China morning post”, ваквата наредба на кинескиот претседател отстапува од поранешните во кои на војската и порачувал да ги решава кризните ситуации и да спречи војна.

најчитани вести

Забава

Пејачката Светлана Цеца Ражнатовиќ за време на гостувањето во една ТВ – емисија изјави дека во овој момент би се омажила само за рускиот...

Свет

Глад доведе до смрт на 200.000 луѓе само во Европа, а немири избувнаа во Велика Британија и Франција, додека магацините со храна беа ограбени....

Забава

Српската пејачка Јелена Карлеуша многумина ценејќи по тоа што ја гледаат по ТВ екраните, ја доживуваат како многу арогантна и сурова личност, но оние кои приватно...

Балкан

Повозрасните генерации сигурно се сеќаваат на Југославија, во која се произведуваше сè што може да замислите, а многумина ќе кажат дека тогаш бил подобар...