Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

ЧУДНО: Луѓето кои се запознаваат и започнуваат врски преку апликации имаат посилни врски

Во време на пандемија кога социјалниот живот е на многу ниско ниво и контактите се одграничени, огромен замав зеде користењето на социјалните мрежи како во извршувањето на секојдневните обврски така и за дружење и запознавања кои прераснуваат во бракови.

Според истражувањето спроведено од страна на Универзитетот во Женева, паровите кои се запознале на овој начин биле задоволни од квалитетните односи и квалитетот на нивниот живот.

Луѓето кои ги среќаваат своите партнери преку апликации за средби често имаат посилни врски, мотив за заеднички живот и голема посветеност на партнерствата.

Анализирајќи ги податоците од истражувањето за 2019 година, истражувачите од швајцарскиот универзитет во Женева (UNIGE) во своето истражување вклучиле 3.235 возрасни лица кои биле во врска и кои се сретнале со својот партнер во претходните 10 години.

Истражувањата не покажуваат дека крајната намера на овие парови е да живеат заедно некое време, но со оглед на тоа што бракот е сè уште институција во Швајцарија, повеќето парови гледаат на заедничкиот живот пред бракот како еден вид навика, рече Џина Потака, истражувач. на Институтот за демографија и социоекономија на Универзитетот во Женева.

Жените кои на овој начин ги запознале своите партнери планираат да имаат дете во блиска иднина, истакнаа истражувачите и забележаа дека овој случај е почест кај луѓето кои се среќаваат преку апликацијата отколку на кој било друг начин.

Истражувањето наведува дека паровите кои се сретнале на овој начин биле задоволни од квалитетните односи и квалитетот на нивниот живот, како и од оние кои се запознале во други околности.

Апликациите исто така можат да ја олеснат далечинската врска, бидејќи корисниците можат многу лесно да се поврзат.

Знаејќи дека исполнувањето на апликациите веројатно станало уште попопуларно за време на периодот на пандемија и социјално дистанцирање, податоците што укажуваат на позитивните страни на технологиите за запознавање се охрабрувачки – истакнаа истражувачите, истакнувајќи дека ова истражување е уште еден доказ дека технологијата не мора секогаш да биде лоша

Наспроти вообичаеното верување дека апликациите за запознавање ја занемаруваат емоционалната страна, истражувањата покажаа дека посветеноста и приврзаноста се подеднакво важни како и самиот чин на излегување.

Извор: попара.мк

најчитани вести

Забава

Не велат залудно – пазете што сакате, можеби ќе се оствари. Во случај на една девојка, не само што ѝ се оствари нејзината најголема...

Забава

Пејачката Светлана Цеца Ражнатовиќ за време на гостувањето во една ТВ – емисија изјави дека во овој момент би се омажила само за рускиот...

Забава

Српската пејачка Јелена Карлеуша многумина ценејќи по тоа што ја гледаат по ТВ екраните, ја доживуваат како многу арогантна и сурова личност, но оние кои приватно...

Свет

Глад доведе до смрт на 200.000 луѓе само во Европа, а немири избувнаа во Велика Британија и Франција, додека магацините со храна беа ограбени....