Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

СЕ*С СКАНДАЛ ЈА ТРЕСЕ ХРВАТСКА: Политичар ја затекна сопругата со свештеник па ги претепа двајцата

Хрватска ја тресе скандал во кој е вплеткан политичар на ХДЗ кој ја претепал сопругата и свештеникот кој ги затекнал во неговата семејна куќа.

Јосип Варга (56), шеф на Главниот штаб за цивилна заштита на градот Оток  бил уапсен заедно со неговиот 24-годишен син за семејно насилство и закани извршени во неговата семејна куќа во Комлетинци. Тие сториле кривични дела на 27 декември минатата година, против 43-годишна жена и против 47-годишен маж.

Како што пишуваат медиумите во Хрватска, лицата споменати како жртви на семејно насилство и закани се сопругата на Варга и еден свештеник од блискиот град Слаковци, оддалечен дваесетина километри.

Варга бил еден од најблиските соработници на градоначалникот на Оток, Јосип Шариќ, член на парламентот на ХДЗ. Наместо тој да коментира што се случило во неговата куќа, тој понудил писмена оставка на позицијата началник на Главниот штаб за цивилна заштита на тој град, од 31 декември. Варга наведува дека поднесува оставка „од лични причини“.

најчитани вести

Забава

Не велат залудно – пазете што сакате, можеби ќе се оствари. Во случај на една девојка, не само што ѝ се оствари нејзината најголема...

Забава

Пејачката Светлана Цеца Ражнатовиќ за време на гостувањето во една ТВ – емисија изјави дека во овој момент би се омажила само за рускиот...

Забава

Српската пејачка Јелена Карлеуша многумина ценејќи по тоа што ја гледаат по ТВ екраните, ја доживуваат како многу арогантна и сурова личност, но оние кои приватно...

Свет

Постојано читаме за спортисти кои заработиле милиони за време на кариерата а потоа, заради коцкарски долгови, погрешен избор на жени, претерано трошење, алкохол и...