Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

СДСМ : Во 2021 како држава влеговме со стабилна финансиска состојба, со “Акција 21” економијата ја развиваме и преку искористување на нови економски потенцијали

И покрај тешката 2020 година поради последиците предизвикани од коронавирусот, во 2021 година сепак како држава успеавме да влеземе со целосно стабилна финансиска состојба, ликвидна и солвентна.

Владата предводена од СДСМ навремено презема економски и здравствени мерки поради што успешно се справивме со предизвиците.

Со 4 економски пакети вредни над 1.1 милијарда евра им помогнавме на граѓаните, на работниците, на македонските фирми, на нашето стопанството.

Преку вистински и навремени економски политики помогнавме над 400.000 граѓани, спасивме над 100.00 работни места.

Престојниот процес на имунизација и конечна победа над вирусот, во земјава но и во светот се охрабрувачки процеси за нов економски напредок, за нови можности.

Со владината стратешка рамка “Акција 21”, европските стандарди ги носиме дома и преку нови мерки, економски политики за целосно искористување на сите економски потенцијали.

Земјоделството има голем потенцијал за државата и ако го ставиме во функција и земјоделското земјиште ќе се отворат нови можности за инвестирање, за нови работи места, домашна продукција, извозот. Со ова се очекува прилив од 200-300 милиони евра.

Во кординација со ЕУ се разгледуваат можностите за одредени погодности за ставање во функција на парите во кеш коишто сега се надвор од системот.

Со соодветни законски измени за да се спречат било какви манипулации, ресурсите од овој т.н. „мртов капитал„ се ставаат во функција на развојот на државата.

2021 година е година на можности, на нови економски потенцијали.

Еден од нив е и канабисот како една од најдинамичните индустрии во светот.

Според проценките, годишниот прилив на средства од оваа дејност е предвиден на околу 250 милиони евра.

Економијата, подобриот животен стандард се во нашиот главен фокус во годината во којашто веќе зачекоривме.

најчитани вести

Забава

Не велат залудно – пазете што сакате, можеби ќе се оствари. Во случај на една девојка, не само што ѝ се оствари нејзината најголема...

Забава

Српската пејачка Јелена Карлеуша многумина ценејќи по тоа што ја гледаат по ТВ екраните, ја доживуваат како многу арогантна и сурова личност, но оние кои приватно...

Свет

Постојано читаме за спортисти кои заработиле милиони за време на кариерата а потоа, заради коцкарски долгови, погрешен избор на жени, претерано трошење, алкохол и...

Балкан

Денеска во БиХ е прогласен за Ден на жалост за осумте тинејџери кои беа пронајдени мртви во викендичка во селото Трибистово, Посушје каде биле собрани за да ја...