Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ЛЕТЕЧКИТЕ ЗМЕЈОВИ СЕ РЕАЛНОСТ, ПОСТОЈАТ НО СЕ МНОГУ ПОМАЛИ ОД БАЈКИТЕ (ФОТО/ВИДЕО)

Змејовите се митски суштества кои ги фасцинирале луѓето со векови. Легендите за овие суштества се импрессивни и луѓето никогаш не се заморуваат од слушање на било која од нив.

За жал, змејовите кои ги имаме во нашите глави не постојат. Сепак, постои група животни кои се навистина слични змејот, со што уште еднаш се докажува дека чудата на природата постојат.

„Летачките змејови“ припаѓаат на класата „Draco“. Тие се дел од семејството на гуштери „Agamidae“. Тие живеат по дрвјата на дождовните шуми во Јужна Азија.

Бои и карактеристики

Змејовите се долги околу 20 сантиметри, вклучувајќи ја и опашката. Нивните тела се рамни, што помагаат и за време на летањето. Бојата на нивните тела е кафеава о точки. Нивните   крилја од долната страна се сини кај мажјаците, додека кај женките се жолти.

најчитани вести

Забава

Не велат залудно – пазете што сакате, можеби ќе се оствари. Во случај на една девојка, не само што ѝ се оствари нејзината најголема...

Забава

Пејачката Светлана Цеца Ражнатовиќ за време на гостувањето во една ТВ – емисија изјави дека во овој момент би се омажила само за рускиот...

Забава

Српската пејачка Јелена Карлеуша многумина ценејќи по тоа што ја гледаат по ТВ екраните, ја доживуваат како многу арогантна и сурова личност, но оние кои приватно...

Свет

Глад доведе до смрт на 200.000 луѓе само во Европа, а немири избувнаа во Велика Британија и Франција, додека магацините со храна беа ограбени....