Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

Д-р Нико Беќаровски со важна порака за сите кои прележале корона

Тие кои прележале коронавирус и натаму да носат маска и да се придржуваат до мерките и препораките, советува доктор Нико Беќаровски.

Ваквата препорака ја дава откако многумина го поставија прашањето дали по контакт со заболен, прележаните од коронавирус со формиран имунитет да го пренесуваат вирусот.

– Почитувани мои, создадениот имунитет Ве заштитува Вас при нов контакт со Сарс-Ков-2 вирусите Вашиот организам да се избори со вирусот, ама не претставува влезна рампа на Вашиот нос.

Со други зборови, ако влезете во соба преполна со вируси и престојувате таму подолго време, Вие со дишењето ќе внесете голема количина од вирусот во Вашиот нос и ако потоа веднаш излезете и се дружите со некој кој не прележал ќе може да го заразите.

ТОКМУ ЗАТОА и по прележувањето можете да бидете трансмитер, иако Вие нема да заболите.

Затоа, со цел да ја заштите Вашата околина се препорачува придржување кон мерките за социјална дистанца и по прележувањето на болеста, напиша Беќаровски

https://www.facebook.com/niko.bekarovski/posts/10221530969017082

најчитани вести

Забава

Не велат залудно – пазете што сакате, можеби ќе се оствари. Во случај на една девојка, не само што ѝ се оствари нејзината најголема...

Забава

Српската пејачка Јелена Карлеуша многумина ценејќи по тоа што ја гледаат по ТВ екраните, ја доживуваат како многу арогантна и сурова личност, но оние кои приватно...

Свет

Постојано читаме за спортисти кои заработиле милиони за време на кариерата а потоа, заради коцкарски долгови, погрешен избор на жени, претерано трошење, алкохол и...

Балкан

Денеска во БиХ е прогласен за Ден на жалост за осумте тинејџери кои беа пронајдени мртви во викендичка во селото Трибистово, Посушје каде биле собрани за да ја...