Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ВО БРИТАНИЈА ЗАПОЧНУВА НАЦИОНАЛЕН КАРАНТИН – Џонсон најавува дека доаѓаат најтешки недели!

„Велика Британија ќе влезе во нова национална блокада за да ги намали екстремните притисоци врз здравствениот систем за време на брзото ширење на новиот вид на коронавирус“, рече британскиот премиер Борис Џонсон.

Премиерот објави дека заклучувањето ќе трае до средината на февруари и тој потег го означи како „голем државен напор во борбата против ковид-19“. Ако сè оди според планот, дотогаш, според Џонсон, треба да се вакцинираат сите британски здравствени работници, работници од системот за социјална заштита, стари лица и клинички загрозени.

Патем, Британија забележа повеќе од 58.000 нови случаи на инфекција со коронавирус. Зборувајќи за новите построги мерки, Џонсон рече дека „следните недели ќе бидат најтешки досега“.

најчитани вести

Забава

Не велат залудно – пазете што сакате, можеби ќе се оствари. Во случај на една девојка, не само што ѝ се оствари нејзината најголема...

Забава

Српската пејачка Јелена Карлеуша многумина ценејќи по тоа што ја гледаат по ТВ екраните, ја доживуваат како многу арогантна и сурова личност, но оние кои приватно...

Свет

Постојано читаме за спортисти кои заработиле милиони за време на кариерата а потоа, заради коцкарски долгови, погрешен избор на жени, претерано трошење, алкохол и...

Балкан

Денеска во БиХ е прогласен за Ден на жалост за осумте тинејџери кои беа пронајдени мртви во викендичка во селото Трибистово, Посушје каде биле собрани за да ја...