Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

20 ПОЧИНАТИ, 106 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 761 тестирања, а регистрирани се 106 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-72, Куманово-4,  Штип-2, Прилеп-5, Тетово-3, Битола-1, Кавадарци-4, Гостивар-6, Струмица-5, Радовиш-1, Кочани-1, Берово-1, Ресен-1.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 603  оздравени пациенти од: Скопје-230, Куманово-24, Дебар-5,  Штип-18, Прилеп-51,  Тетово-8,  Струга-30, Велес-20, Битола-26, Охрид-54, Кавадарци-27, Гостивар-14, Гевгелија-11, Струмица-8, Радовиш-8, Кочани-10, Пробиштип-5, Демир Хисар-2, Македонски Брод-2, Пехчево-7, Берово-4, Виница-2, Кратово-3, Свети Николе-4, Кичево-7, Ресен-3 и Неготино-20.

Починати се 20 лица, четири пациенти од Скопје (85, 63, 86 и 77г), еден од Куманово (65г), еден од Дебар (68г), двајца пациенти од Прилеп (75 и 81г), двајца од Битола (84 и 69г), еден од Охрид (55г), еден од Кавадарци (81г), тројца пациенти од Гостивар (55, 59 и 67г), еден од Крива Паланка (82г), еден од Крушево (49г), еден од Валандово (64г) и двајца од Неготино (66 и 80г). Пациентите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 84129, бројката на оздравени пациенти е 63532, на починати е 2550, а бројот на активни случаи изнесува 18047. Од вчерашната статистика се регистрира еден контролен тест, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 36375, активни 10757

• Куманово 4775, активни 473

• Дебар 641, активни 114

• Штип 3316, активни 208

• Прилеп 4261, активни 462

• Тетово 4788, активни 810

• Струга 2062, активни 296

• Велес 2780, активни 443

• Битола 3053, активни 485

• Охрид 2468, активни 463

• Кавадарци 2163, активни 487

• Гостивар 3402, активни 506

• Гевгелија 1177, активни 266 (80 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 202 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 2326, активни 588

• Крива Паланка 635, активни 121

• Радовиш 626, активни 99

• Крушево 167, активни 73

• Кочани 1609, активни 193

• Пробиштип 450, активни 35

• Демир Хисар 237, активни 35

• Македонски Брод 220, активни 23

• Пехчево 156, активни 25

• Берово 503, активни 46

• Валандово 313, активни 50

• Виница 448, активни 60

• Делчево 671, активни 206 (183 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 193, активни 12

• Свети Николе 1043, активни 82

• Кичево 1578, активни 203

• Ресен 654, активни 140

• Неготино 1039, активни 286 (165 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 761 теста се преку: ИЈЗ-172, ЦЈЗ Скопје-45,  Авицена-0, Биотек-15, МАНУ -54,  Жан Митрев (Филип Втори)-106, Систина со PCR метода -274, лабораторија Лаор –0, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-0, Инфективна клиника-0, ГАК-30, Синлаб-0, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ (рапид тест) -61, УК Пулмологија со алергологија –4, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 405.108 тестирања на Ковид -19.

најчитани вести

Забава

Жителите на Нови Сад влегоа во 1977 година заедно со најважниот гостин во земјата – Јосип Броз Тито. Беше голема чест за власта во...

Забава

Групниот с**с е табу тема, па речиси сите ги кријат своите фантазии, но една 62-годишна професорка на факултет за британски „Гардијан“ ги сподели своите...

Забава

Лепа Брена важи за една до најголемите ѕвезди на нашите простори. Има долгогодишна кариера, па поради тоа не изненадува фактот дека има толку многу...

Забава

Не велат залудно – пазете што сакате, можеби ќе се оствари. Во случај на една девојка, не само што ѝ се оствари нејзината најголема...