Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

КУРЦ: „Луѓето кои нема да се вакцинираат можат да имаат проблеми“

FILE PHOTO: Austria's Chancellor Sebastian Kurz wears a protective face mask as he leaves after attending a news conference with Vice Chancellor Werner Kogler and Austria's Education Minister Heinz Fassmann (not pictured), during the coronavirus disease (COVID-19) outbreak, in Vienna, Austria May 13, 2020. REUTERS/Leonhard Foeger

Австрискиот канцелар Себастијан Курц посочува дека обврската за вакцинирање против коронавирусот нема да биде воведена во Австрија, но истовремено тој посочува дека луѓето кои нема да се вакцинирани може да наидат на проблеми.

  • Останува лична одлука на секој поединец дали ќе биде вакциниран. Владата нема да воведе обврска за вакцинирање, подвлече Курц, наведувајќи дека, сепак, може авиокомпаниите или организаторите на настани да воведат такви правила.
  • Многу земји во некои делови на светот сè уште бараат доказ за вакцини, на пример против хепатитис, маларија или тифус, пред да започнат. Тоа би можело да биде слично за вирусот корона во иднина, објасни тој во изјавата за виенски дневен весник.

Курц најави дека ќе биде вакциниран што е можно поскоро.

Претходно, на прашањето зошто не се вакцинирал на самиот почеток на вакцинацијата, Курц рече дека тој, како и другите членови на владата, не сака привилегиран статус, бидејќи на ред се ризичните групи.

Кога станува збор за враќање на нормалноста, канцеларот повтори дека не очекува тоа да се случи многу наскоро.

  • Во следните месеци, поради ниските температури, лошиот имунолошки систем ќе биде многу предизвикувачки. Третиот бран веќе силно погодува многу земји, како што се Чешка или Холандија. Сите овие се сигнали дека овој развој може да се случи и кај нас. Ќе треба уште време за соодветните групи да бидат вакцинирани, потенцира Курц.

Тој рече дека очекува состојбата да се подобри со вакцинирање и пораст на дневните температури, односно во текот на летото.

На прашањето дали може да има четврто заклучување, на пример, во март, Курц рече дека никој не може да го исклучи тоа, бидејќи целта е да се спречи тријажата на интензивна нега.

Тој рече дека е загрижен и за факторите врз кои никој нема влијание, а тоа се, на пример, мутациите, како што сега има во Велика Британија.

најчитани вести

Забава

Жителите на Нови Сад влегоа во 1977 година заедно со најважниот гостин во земјата – Јосип Броз Тито. Беше голема чест за власта во...

Забава

Лепа Брена важи за една до најголемите ѕвезди на нашите простори. Има долгогодишна кариера, па поради тоа не изненадува фактот дека има толку многу...

Забава

Групниот с**с е табу тема, па речиси сите ги кријат своите фантазии, но една 62-годишна професорка на факултет за британски „Гардијан“ ги сподели своите...

Свет

Постојано читаме за спортисти кои заработиле милиони за време на кариерата а потоа, заради коцкарски долгови, погрешен избор на жени, претерано трошење, алкохол и...