Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

“КОВИД РОМЕО”: Побегнал од карантин, поминал 43 километри за да ја запроси девојка му – НА КРАЈ СФАТИЛ ДЕКА Е ВО ПОГРЕШЕН ГРАД

Неверојатно е што прави човекот кога е заљубен.

Ја знаете работата: „Заради тебе, би одел на Марс“? Па, еден млад човек го сфати буквално.

Карантин „Ромео“, Дејл Меклоган, вели дека за љубов, тој е подготвен на сè – да го прекрши карантинот, па дури и да помине 27 милји (нешто повеќе од 43 километри) на детски начин.

Имено, тој очајно сакаше да ја види девојката што ја запозна пред неколку недели – Џесика Редклиф, па дојде до идеја да купи џет-ски, со оглед на тоа што тие беа во карантин, за што издвои околу 6.000 евра, а потоа возешеод врвот на Шкотска до Островот Мен.

Но, патот не беше лесен. Како што вели Дејл, се чувствуваше како некој да ве клоца во забите. Отпрвин, тој ја следеше навигацијата, но по некое време, огромен бран му го фрли ГПС-уредот, па тој се изгуби и не знаеше каде е или каде оди.

Дејл, кој никогаш порано не возел џет-ски, вели дека се борел со брановите четири и пол часа. Тој вели дека се чувствувал како најлошиот Џејмс Бонд во историјата, и кога конечно го видел градот, непосредно пред резервоарот целосно да се испразни, сфатил дека се наоѓа на сосема погрешно место, па морал да пешачи 15 милји до Џесика (околу 24 километри).

Дејл вели дека враќањето назад никогаш не било опција, а слушањето романтични говорни пораки, но и љубовни песни му помогнале на тој пат.

Кога конечно се обедини со својата сакана, мораше да „прошета“ до полициската станица.

Така, овој убав, но многу несмасен Џејмс Бонд од еден притвор, поради карантин, заврши во друг, за прекршување на COVID правилата, и за тоа мина 10 дена во затвор.

Дејл случајно ја запознал Џесика додека работел во нејзиниот град. Ја видел во паб и веднаш сакал да ја запознае. Џесика (30) беше разведена и имаше две деца, а таа и Дејл брзо „кликнаа“.

Тие поминаа романтична недела пред да истече работната дозвола на Дејл, а потоа, на почетокот на октомври, тој се упати дома.

  • Во моментот кога се качив на тој траект, знаев дека ја правам една од најголемите грешки во мојот живот. Морав да го најдам патот назад, објасни Дејл за „Mirror“.
  • И реков на Џесика во рок од една недела откако ја запознав: „Јас всушност мислам дека те сакам“. Таа рече: “Знам, лудо е, нели?”

Сепак, од почетокот на COVID пандемијата, на оние кои не се жители на островот не им е дозволено да го посетат. Иако Дејл го поднесе барањето, тие го одбија. А, кршењето на правилата може да чини од 3 месеци затвор, до парична казна.

Очајниот Дејл реши да ги преземе работите во свои раце. Размислувал да плати рибар да го прошверцува, но тогаш добил идеја за џет-ски од еден пријател.

Тој ја купи целата опрема, но подготви и негативен тест за ковид, а никој не знаеше за неговиот план, па дури ни Џесика.

Ако сè беше во ред и Дејл можеше да чита морски мапи, за овој подвиг ќе му беа потребни најмногу 45 минути. Исто така, тој сметаше дека брановите ќе бидат мали, кога во реалноста беа неколку метри.

  • Рацете ми беа вкочанети, подлактиците ме болеа од држењето на воланот и не ги чувствував рамената со денови, објаснува Дејл. Во еден момент возите и го гледате нормалното море однапред, во друг – црна бездна поради брановите. Водата влегуваше во мојата уста, но јас не сакав да се откажам, вели тој.

Кога конечно го виде копното, дури кога пристигна сфати дека целосно го погрешил градот. Сепак, тој реши да не се предава, и подаде рака на својата мила и и донесе божиќни подароци, како што вели тој.

Кога го видела, Џесика врескала од возбуда.

Сепак, следниот ден полицијата и тропна на вратата за кршење на правилата. Кога дознале како стигнал до островот, само му рекле дека имал среќа да биде жив.

Дејл беше затворен четири недели на 14 декември поради нелегално пристигнување на островот. Но, тој беше ослободен на време да се врати дома за Божиќ, бидејќи судијата имаше разбирање.

Оттогаш, луѓето го нарекуваат херој, а тој вели дека е само обичен човек од Шкотска, кој би сторил сè за љубов.

Дејл сега сака да се ожени со Џесика, која е единствената која му помогналада излезе од тешка депресија откако го загубил својот татко во јануари истата година. „Таа е мојот сончев зрак“, вели тој.

Ниту Jесика не е имуна: „Го сакам Дејл. Како да не го сакам по она што тој го стори? Би сакал да се омажам за него, но не оваа година. Тој прво мора да биде тука – легално овој пат! “

најчитани вести

Забава

Жителите на Нови Сад влегоа во 1977 година заедно со најважниот гостин во земјата – Јосип Броз Тито. Беше голема чест за власта во...

Забава

Лепа Брена важи за една до најголемите ѕвезди на нашите простори. Има долгогодишна кариера, па поради тоа не изненадува фактот дека има толку многу...

Забава

Групниот с**с е табу тема, па речиси сите ги кријат своите фантазии, но една 62-годишна професорка на факултет за британски „Гардијан“ ги сподели своите...

Свет

Постојано читаме за спортисти кои заработиле милиони за време на кариерата а потоа, заради коцкарски долгови, погрешен избор на жени, претерано трошење, алкохол и...