Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

КАДЕ ИСЧЕЗНА ЏЕК МА, кинескиот милијардер не е виден во јавност повеќе од 2 месеци

Џек Ма, кинескиот милијардер и основач на „Alibaba“, не се појавуваше во јавноста повеќе од два месеци, па медиумите шпекулираат дека тој исчезнал.

Тој исто така не се појави во последната епизода од сопственото реално шоу „Африкански деловни херои“, што им дава шанса на младите африкански претприемачи да се натпреваруваат за дел од 1,5 милиони американски долари.

Тој требаше да биде еден од судиите, но во ноемвриското финале го замени извршниот директор на „Alibaba“, објави британски „Telegraph“. Неговата слика е исто така отстранета од веб-страницата.

Портпарол на „Alibaba“ рече дека Ма не може да учествува во жирито „поради конфликт во распоредот“, според ФТ.

Деловната империја на Ма, „Ant Group“, беше под лупа на Пекинг откако Ма одржа контроверзен говор во Шангај на 24 октомври, критикувајќи го кинескиот регулаторен систем за задушување на иновациите и споредувањето на глобалните банкарски правила со „клуб на стари луѓе“.

  • Денешниот финансиски систем е наследство од индустриската ера, рече Ма во својот говор.
  • Треба да поставиме нов за следната генерација и младите. Треба да го реформираме сегашниот систем“.

Нешто повеќе од една недела подоцна, ИПО на „Ant Group“ (проценето на рекордни 37 милијарди американски долари или 48 милијарди австралиски долари), кое веќе доби зелено светло од кинескиот надзорен орган за хартии од вредност, беше суспендирано, а од Шангајската берза соопштија дека „Ant Group“ објавија „значајни прашања како што се промените во регулаторната средина за финансиските технологии“.

Но, американскиот ветеран инвеститор Марк Мобиус рече дека овој потег е дизајниран да ги ограничи финансиските институции да станат премногу големи.

  • Верувам дека кинеската влада скокна затоа што сфати дека тие мора да ги регулираат овие компании, за тие да не станат премногу големи, изјави тој за CNBC.
  • Кинеската влада се буди со фактот дека не може да дозволи овие компании да доминираат во одреден сектор, особено во финансискиот сектор.

Кинеските власти започнаа антимонополска истрага против „Alibaba“ кон крајот на декември и им порачаа на „Ant Group“ да го преструктуира својот бизнис

Ма донираше милиони маски за лице на Европа, САД и Светската здравствена организација во обид да ја запре пандемијата.

Милјардерот е вклучен и во добротворна работа, а Фондацијата Џек Ма е фокусирана на образованието, претприемништвото, женското лидерство и животната средина.

Фондацијата распределила или ветила повеќе од 300 милиони американски долари, објави Форбс.

Последниот твит на Мао беше на 10 октомври минатата година.

најчитани вести

Забава

Жителите на Нови Сад влегоа во 1977 година заедно со најважниот гостин во земјата – Јосип Броз Тито. Беше голема чест за власта во...

Забава

Лепа Брена важи за една до најголемите ѕвезди на нашите простори. Има долгогодишна кариера, па поради тоа не изненадува фактот дека има толку многу...

Забава

Групниот с**с е табу тема, па речиси сите ги кријат своите фантазии, но една 62-годишна професорка на факултет за британски „Гардијан“ ги сподели своите...

Забава

Не велат залудно – пазете што сакате, можеби ќе се оствари. Во случај на една девојка, не само што ѝ се оствари нејзината најголема...